Zdravotnícky tím je na používanie pôrodného gauča odborne vyškolený. „Hoci novú pôrodnicu otvoríme až o pár rokov, už dnes prinášame moderné riešenia a sledujeme svetové trendy. Naším cieľom je, aby každá žena mala možnosť rodiť tak, ako jej to najviac vyhovuje. Veríme, že aj takéto zmeny prispievajú k pozitívnejšiemu pôrodnému zážitku,“ uviedla Šuláková.
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Miroslav Výrostek objasnil, že gauč je ergonomicky navrhnutý tak, aby poskytoval oporu a zároveň uľahčil pohyb, či už žena potrebuje sedieť, kľačať alebo zaujať inú polohu. „Možnosti polohovania sú rôznorodé v závislosti od aktuálnej fázy pôrodu. Používame sekvencie polôh a pozícií na podporu otvárania panvového vchodu a na podporu vstupu hlavičky do pôrodných ciest. V ďalších fázach pôrodu využívame polohy na podporu tzv. vnútornej rotácie hlavičky a výstupu hlavičky z panvovej úžiny a východu. Počas samotného pôrodu sa dá na gauči využiť napríklad poloha v stoji s oporou o gauč, v kľaku s oporou hornej časti tela, poloha v sede s oporou chrbta, klasická poloha na chrbte, poloha v ľahu na boku či poloha na štyroch,“ vymenoval.
Samotný pôrod na gauči je podľa primára celkom iný ako na lôžku v klasickej polohe na chrbte. Vyžaduje si oveľa väčšiu aktivizáciu rodičky, sprevádzajúcej osoby a taktiež pôrodníckeho personálu. „Vo výsledku však musím povedať, že takýto pôrod skutočne patrí rodiacej žene a má z neho oveľa krajší pôrodný zážitok než pri klasickom pôrode,“ skonštatoval Výrostek s tým, že na pôrodnom gauči môže podľa neho rodiť každá žena, ktorej to jej fyzický stav, kondícia a hybnosť dovoľuje. Takýto pôrod preferujú najmä rodičky, ktoré majú záujem o aktívnejší a prirodzenejší pôrod.
Zdroj feed teraz.sk