Správa vyvoláva obavy vo viacerých kľúčových oblastiach právneho štátu, pričom zdôrazňuje otázky nezávislosti súdnictva, boja proti korupcii, médií a demokracie.
V správe sa konštatuje, že problematickou ostáva nezávislosť súdnictva. Národnej súdnej rade (NCJ) bola opakovane odopretá možnosť konzultovať legislatívne zmeny týkajúce sa vymenovania a povyšovania sudcov, a to aj napriek tomu, že je to povinné. Vláda prijala zákon o súdoch a súvisiaci ústavný dodatok napriek tomu, že NCJ s jeho obsahom nesúhlasila. Tieto nariadenia zvýšili minimálny vek pre vymenovanie sudcov a zmenili aj ďalšie podmienky. V správe sa uvádza, že transparentnosť prideľovania prípadov sa na súdoch nižšej inštancie nezlepšila, ale na Najvyššom súde (Kúria) áno.
EK vyjadruje znepokojenie z toho, že sudcovia sú pod tlakom v rámci inštitucionálneho systému, najmä keď sa otázka nezávislosti súdnictva nastolí na interných fórach. Zdôrazňuje, že predseda Kúrie András Zs. Varga verejne spochybňuje legitimitu členov Národnej súdnej rady a kritizuje sudcov, ktorí sa stavajú proti vládnym opatreniam oslabujúcim nezávislosť súdnictva. Súbežne s tým sú vraj bežnou praxou aj ohováračské kampane proti sudcom.
Pod tlakom Európskej komisie vláda zaviedla niektoré protikorupčné predpisy a hospodárska súťaž vo verejnom obstarávaní sa zlepšila. Napriek tomu vo vyšetrovaní prípadov korupcie na vysokých miestach a v súvisiacich trestných konaniach a rozsudkoch stále nedochádza k žiadnemu pokroku. V správe sa píše, že financovanie strán a kampaní zostáva nepriehľadné. Predpisy upravujúce majetkové priznania členov parlamentu sú nedostatočné a nikto nekontroluje, či poslanci tieto dokumenty vyplnili pravdivo, konštatuje EK.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach)
Zdroj feed teraz.sk