Categories: Slovensko

V liečbe detskej rakoviny sa nemá utiekať k neovereným postupom

Bratislava 15. februára (TASR) – V sobotu si svet pripomína Medzinárodný deň detskej rakoviny. Zdôrazňuje potrebu zvyšovať povedomie o detských onkologických ochoreniach a podporovať pokrok a dostupnosť liečby. Na Slovensku je v súčasnosti možné vyliečiť vyše 80 percent všetkých pediatrických pacientov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pri tejto príležitosti pripomína, že je veľmi dôležité, aby sa rodičia pri liečbe neutiekali k rôznym šarlatánskym praktikám a neovereným postupom. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Lucia Balážiková.

Na Slovensku je onkologické ochorenie každoročne diagnostikované takmer 200 deťom. Väčšina sa lieči na Klinike detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Najčastejšou diagnózou u detských onkologických pacientov u nás i vo svete sú leukémie, rakovina mozgu, lymfómy a solídne nádory (neuroblastóm či Wilmsov nádor). Leukémie predstavujú až 30 percent všetkých onkologických chorôb detí.

Vďaka moderným diagnostickým a liečebným postupom sa darí vyliečiť väčšinu z nich, avšak stále je potrebné zlepšovať podmienky a najmä dostupnosť najnovších terapií pre všetkých pacientov. „Ako experti musíme načúvať detským pacientom a ich rodičom od úplného začiatku vývoja lieku. Je veľmi dôležité zohľadňovať ich názor tak, aby im liečebné stratégie dávali čo najväčší zmysel,“ uviedol expert štátneho ústavu na pediatrické onkologické lieky Peter Šišovský.

Liečba onkologického ochorenia je podľa ŠÚKL fyzicky aj psychicky náročná pre celú rodinu. Je preto pochopiteľné, že rodičia hľadajú všetky možné cesty, ako svojmu dieťaťu pomôcť. „Pre úspešný priebeh liečby je však veľmi dôležité, aby sa rodičia neutiekali k rôznym šarlatánskym praktikám a neovereným postupom. Rozhodnutia o liečbe by mali byť založené na odborných poznatkoch a dostupných medicínskych dôkazoch,“ zdôraznil Šišovský.

V 21. storočí sa k liečebným postupom v detskej onkológii pridala selektívna molekulárna liečba, ktorá je pacientovi prispôsobená na mieru na základe molekulárnej charakteristiky jeho nádoru. „Vďaka kombinovanej liečbe, ktorá zahŕňa chirurgické odstránenie nádoru, chemoterapiu, selektívnu molekulárnu liečbu a ožarovanie, je dnes možné vyliečiť viac ako 80 percent všetkých pediatrických pacientov. Žiaľ, stále existujú veľmi odolné nádory, u ktorých je prežívanie výrazne nižšie. Súčasný výskum sa preto zameriava práve na tieto ohrozené skupiny pacientov,“ doplnil Šišovský.

Každý rok rakovinu diagnostikujú viac ako 400.000 deťom a dospievajúcim na celom svete. Miera prežitia závisí od regiónu, v ekonomicky rozvinutých krajinách vrátane Slovenska prevyšuje 80 percent, zatiaľ čo v menej rozvinutých oblastiach sveta je to len asi 20 percent.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

https://youtu.be/KVsxGObqSikMiroslav Kamenský: Potravinová kríza na Slovensku – …

https://youtu.be/KVsxGObqSikMiroslav Kamenský: Potravinová kríza na Slovensku – občania trpia, politici hrajú divadlo | TV OTVJUDr.…

11 sekúnd ago

Strihači oviec budú súťažiť na majstrovstvách, chcú prekonať rekord

Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…

12 minút ago

Xavi mal údajne záujem trénovať reprezentáciu Indie

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…

18 minút ago

Krvavý v Iráne: Radicals Storm Zahedan Courthouse, opustenie 5 mŕtvych

Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…

19 minút ago

Na mieste pádu lietadla An-24 naďalej zasahuje takmer 290 ľudí

Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…

25 minút ago

Real sa údajne pokúsi predať Viniciusa, ak s ním nepredĺži zmluvu

Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…

31 minút ago