Categories: Regióny

V košickej UNLP pribúdajú pacienti s ťažkými respiračnými ochoreniami

Košice 6. februára (TASR) – O vrcholiacej chrípkovej sezóne v týchto dňoch svedčí aj stav hospitalizovaných pacientov v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice s ťažkým priebehom respiračných ochorení. Aktuálne až dve tretiny hospitalizovaných na klinike infektológie a cestovnej medicíny tvoria pacienti s komplikáciami, ktoré sú spojené s chrípkou. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Nie sú to len seniori, ale bežne sa vyskytujú aj pacienti v produktívnom veku okolo 40 rokov,“ potvrdil zástupca prednostu kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný.

Lekári pripomínajú, že chrípka môže mať veľmi ťažký priebeh, spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, viesť k trvalým zdravotným následkom a dokonca spôsobiť smrť. „Môže viesť k zápalom pľúc, zlyhaniu dýchania či zápalovým ochoreniam srdca alebo infarktu,“ uviedol prednosta kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa.

Uprostred chrípkovej sezóny v preplnených miestnostiach a ambulanciách sa vo všeobecnosti podľa nemocnice odporúča nosenie rúška. Dôležité je častejšie umývanie rúk, najmä pred konzumáciou jedla, pravidelné vetranie miestností, otužovanie, prechádzky na čerstvom vzduchu, dostatok spánku či pestrá strava bohatá na vitamíny.

Chrípková sezóna sa na severnej pologuli začína začiatkom októbra a pretrváva približne do začiatku mája. Očkovanie je preto podľa UNLP stále aktuálne. V tamojšom vakcinačnom centre nie je potrebné sa vopred objednať, podmienkou na zaočkovanie je byť zdravý bez príznakov respiračného ochorenia. „V prípade pochybností je v centre lekár, ktorý posúdi zdravotný stav záujemcu o očkovanie. Zároveň je možné zaočkovať sa proti chrípke aj COVID-19 naraz, čo neprináša pacientovi väčší problém s komplikáciami po očkovaní, ako keď sa očkuje oddelene,“ konštatoval Novotný.

Lekári pripomínajú, že očkovacia látka neobsahuje vírus, iba jeho neúplné časti, tzv. antigény. „Z očkovacej látky teda nie je možné, aby došlo k množeniu vírusu. Imunitný systém antigény spozná, osvojí si ich, vytvorí pamäťové bunky a pri kontakte s ozajstným vírusom rýchlejšie tvorí protilátky,“ uviedol Joppa.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

4 minúty ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago

Šermiari Talianska triumfovali v tímovej súťaži fleuretistov

Tbilisi 26. júla (TASR) - Talianski šermiari získali zlaté medaily na MS v tímovej súťaži…

4 hodiny ago