„Mnohí občania sa zaujímajú, prečo je nutné odstrániť niektoré stromy v meste. V niektorých prípadoch ide o výrub v zmysle rozhodnutia okresného úradu, zatiaľ čo v iných prípadoch zase o výrub inváznych drevín, ktoré musia byť odstránené podľa platnej legislatívy,“ uvádza s tým, že výrub sa pre neznalosť problematiky nie vždy stretáva s pochopením občanov. „Zákon neukladá povinnosť náhradnej výsadby za invázne dreviny, aj napriek tomu realizujeme vo vhodnom vegetačnom termíne náhradnú výsadbu minimálne v pomere 1:1,“ dodáva.
SMsZ pripomína, že invázne druhy drevín boli na územie Slovenska dovezené alebo sa sem rozšírili z iných krajín. Mnohé z nich sa v minulosti pred zaradením do zoznamu inváznych druhov bežne vysádzali a v súčasnosti tvoria v Košiciach aj celé stromoradia a aleje. Typickými zástupcami sú javorovec jaseňolistý a pajaseň žliazkatý. „Tieto druhy sú krátkoveké a ich drevo je krehké. Najmä u starších stromov výrazne stráca pevnosť a môže dôjsť k poškodeniu počas silného nárazového vetra,“ uvádza.
Semená inváznych drevín sú podľa SMsZ schopné uchytiť sa a vyklíčiť aj v puklinách stavieb, ciest a chodníkov a dokážu na týchto nehostinných miestach prežiť a rásť, čím poškodzujú komunikácie, budovy aj podzemné siete. „Invázne dreviny sú takisto do rôznej miery toxické a toxíny inhibujúce rast konkurentov vylučujú aj do pôdy,“ vysvetľuje s tým, že preto sa v ich okolí ostatné druhy stromov nedokážu uchytiť a prosperovať.
Zdroj feed teraz.sk
Ženeva 27. júla (TASR) - Šéf Úradu OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA) Tom Fletcher v…
Bratislava 27. júla (TASR) - V koalícii je zhoda na zvýšení volebnej kaucie pre kandidujúce…
Singapur 27. júla (TASR) - Nemecký plavec Lukas Märtens triumfoval v nedeľných pretekoch na 400…
Brusel 27. júla (TASR) - Európska komisia (EK) sa v obchodných rokovaniach so Spojenými naďalej…
Spišské Bystré 27. júla (TASR) - Čelnú zrážku pri obci Spišské Bystré v okrese Poprad…
Bratislava 27. júla (TASR) - Slovensko vyslalo do Bulharska vrtuľník Black Hawk, aby pomohol tamojším…