Od stredy, keď bol Imamoglu zadržaný, sa po celom Turecku konajú pouličné protesty. Ich organizátori zvolali ďalšie i na pondelok večer – už šiesty deň po sebe.
Turecký minister vnútra Ali Yerlikaya v pondelok informoval, že od 19. marca, keď v krajine opäť vypukli protivládne protesty, do 23. marca bolo zadržaných dovedna 1133 osôb. Podľa ministrovho statusu na sieti X sú medzi nimi aj jednotlivci „spojení s 12 rôznymi teroristickými organizáciami“.
Imamoglu, ktorý je hlavným vyzývateľom a kritikom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, strávil svoju prvú noc v cele vo väznici v meste Silivri západne od Istanbulu.
Po svojom zadržaní bol Imamoglovi úradmi dočasne pozastavený výkon primátorskej funkcie. V nedeľu na základe vnútrostraníckeho hlasovania bol však napriek svojmu stíhaniu potvrdený ako kandidát Republikánskej ľudovej strany (CHP) na post prezidenta vo voľbách, ktoré by sa mali konať v roku 2028.
Viacerí západní politici odsúdili Imamoglovo zadržanie a vzatie do väzby ako neprijateľné a označili ho za vážny útok na demokraciu. V tomto zmysle sa vyjadrila francúzska diplomacia a v pondelok aj hovorca odstupujúceho nemeckého kancelára Olafa Scholza. Steffen Hebestreit dodal, že Nemecko sleduje vývoj v Turecku s veľkým znepokojením. Zároveň zdôraznil, že „toto sa musí veľmi rýchlo a transparentne objasniť“.
Na Imamoglovo okamžité prepustenie vyzval aj predseda Kongresu miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy Marc Cools. Uviedol, že jeho zadržanie je vopred pripraveným manévrom, ktorý ešte aj podkopáva spravodlivosť volebného procesu.
Zdroj feed teraz.sk