Podľa iránskych médií sa monitorovanie kamerami týka viacerých miest vrátane Teheránu, Isfahánu či Širázu. Sms správy potom údajne zasiela Ústredie pre nariaďovanie dobra a zakazovanie zla. Ich odkaz je strohý – „odložte si na verejnosti hidžáb a môžete čeliť právnemu stíhaniu“, informoval Iran Insight.
Niektoré ženy v Teheráne podľa zdrojov DPA uviedli, že začali radšej nosiť slnečné okuliare, aby ich kamery nevedeli presne identifikovať.
Mnoho žien vo veľkých mestách v Iráne ignoruje prísne islamské pravidlá obliekania či už ako formu protestu alebo ako prejav sebaurčenia. Podnetom pre tento vývoj boli celonárodné protesty na jeseň 2022 pod heslom „Žena, život, sloboda“. Vyvolala ich smrť 22-ročnej Mahsy Amíníovej v policajnej väzbe. Na ulici ju zadržala mravnostná polícia pre údajné porušenie prísneho kódexu obliekania pre ženy. Konzervatívni predstavitelia v krajine považujú nerešpektovanie pravidiel za provokáciu.
Irán zaviedol podobné opatrenie v roku 2023 a polícia odvtedy využíva na monitorovanie nosenia hidžábu dopravné kamery. Registrovaní majitelia vozidiel dostávajú automatické upozornenia v prípade, že ženy v aute nemali hidžábom zakryté vlasy. Ak dostanú tri varovania, auto im zabavia na štyri týždne a v rámci tohto opatrenia boli údajne zhabané desaťtisíce áut. Viacerí občania však uvádzajú, že údaje z kamier neboli pravdivé, píše Iran Insight.
Zdroj feed teraz.sk