Výstava vznikla z podnetu ukončenia prvého systematického archeologického výskumu šibenice z obdobia vrcholného stredoveku v Holíči na Slovensku. „Ide o pozostatky dvojstĺpovej murovanej šibenice, pod ktorou sme našli 12 jedincov. V rámci spracovania kostrových pozostatkov je dôležitá antropologická expertíza, ktorá nám vie veľa povedať aj o tom, aké mali choroby, akým spôsobom zomreli, či boli sťatí alebo mohlo ísť o obesenie. Zaujímavosťou je, že sme urobili aj digitálne rekonštrukcie podoby týchto jedincov,“ priblížila.
Predstavené budú aj spôsoby popravy. „Podarilo sa nám zdokumentovať popravu muža, ktorému bola najprv odťatá pravá ruka a následne hlava. Takýto nález je ojedinelý v rámci celej Európy,“ zhrnula s tým, že výstava bude zrealizovaná formou bannerov a doplnená archeologickými nálezmi. Ide dokonca o putovnú výstavu. „Už máme dohodnuté Záhorské múzeum Skalica a potom, ak prejavia záujem, aj v iných múzeách,“ doplnila. Problematika archeológie popravísk na Slovensku je podľa docentky nová, začala sa práve týmto archeologickým výskumom v roku 2022.
Celý výskum realizuje výskumný tím z Katedry archeológie Filozofickej fakulty UKF v Nitre na vedecké a dokumentačné účely v súčinnosti so samosprávou. Zámerom je po ukončení odborného spracovania vytvoriť publikáciu. Autormi výstavy sú Bönde Gogová spolu s Danielom Bešinom z UKF Nitra. Spolupracujú aj s antropológmi, historikmi, so študentmi či s nadšencami tohto oboru. Finančné prostriedky na čiastočné spracovanie a realizáciu výstavy získali schválením žiadosti o dotáciu z rozpočtovej rezervy predsedu vlády SR.
Zdroj feed teraz.sk