12.6 C
Bratislava
sobota, 19 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Múzeu oravskej dediny predstavia veľkonočné zvyky a tradície

Zuberec 19. apríla (TASR) - Ukážky remeselnej výroby, ľudové zvyky a tradície i kultúrny program prinesú trojdňové (19. - 21. 4.) Veľkonočné sviatky v...
HomeZahraničieV Estónsku schválili návrh zákona na posilnenie námornej obrany

V Estónsku schválili návrh zákona na posilnenie námornej obrany

Tallinn 10. apríla (TASR) – Estónsky parlament v stredu schválil návrh zákona na posilnenie námornej obrany krajiny. Podľa neho bude môcť estónska armáda použiť silu proti akejkoľvek lodi, ktorá zaútočí na dôležité námorné objekty či infraštruktúru. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Ide o reakciu na minuloročný incident, keď došlo k poškodeniu elektrického vedenia Estlink 2 medzi Fínskom a Estónskom a zničeniu niekoľkých telekomunikačných káblov na dne Baltského mora. Vyšetrovatelia pracujú s podozrením, že poškodenie zapríčinila kotva ropného tankera Eagle S, ktorú ťahal desiatky kilometrov po dne. Je súčasťou tzv. ruskej tieňovej flotily a Moskva používa tieto lode často v zlom technickom stave na obchádzanie sankcií uvalených za inváziu na Ukrajinu, napríklad pri vývoze ropy.

„Každý zákon má svoj význam. V tomto prípade je dôvodom náš východný sused, ktorý pre nás predstavuje skutočné nebezpečenstvo,“ ozrejmil predstaviteľ národného výboru pre bezpečnosť v stredu v parlamente, pričom odkazoval na Rusko. Návrh musí ešte podpísať prezident a potom zverejniť v zbierke zákonov, aby nadobudol platnosť. Schválilo ho 62 zo 70 prítomných poslancov.

V dôvodovej správe k návrhu zákona sa uvádza, že doposiaľ mohla armáda použiť silu najmä na ochranu estónskych hraníc, odrazenie útokov na estónske územie a zásah v prípade ohrozenia života civilistov. Vláda podľa správy preto iniciovala návrh zákona s cieľom posilniť námornú bezpečnosť a umožniť obranným silám zasiahnuť aj v prípade, že nebezpečenstvo predstavuje civilná loď.

Napätie v Baltskom mori sa zvyšuje od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Odborníci a politici tvrdia, že nedávne incidenty týkajúce sa dôležitej infraštruktúry sú súčasťou hybridnej vojny medzi Ruskom a Západnými krajinami.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno