Cieľom plánu je podporiť dekarbonizáciu energeticky náročných priemyselných odvetví, znížiť cenový rozdiel v porovnaní s konkurenciou mimo EÚ a zaistiť bezpečný prístup ku kritickým a druhotným surovinám.
Poslanci vyzvali EK prijať opatrenia na posilnenie konkurencieschopnosti energeticky náročných priemyselných odvetví a poskytnutie pomoci pri ich prechode na zelenú ekonomiku.
Zákonodarcovia sa zhodli v tom, že energeticky náročné odvetvia – chemický, oceliarsky, papierenský, cementársky či sklársky priemysel, sú kľúčové pre hospodárstvo EÚ a pre snahy o dekarbonizáciu. Sú tiež kľúčové pre pracovné miesta a pre strategickú autonómiu Európy, čelia však novým výzvam. Posúvajú sa smerom k čistejším technológiám a neraz sú závislé od určitých dodávateľov energie.
Uznesenie EP upozorňuje na niekoľko prekážok konkurencieschopnosti priemyslu EÚ vrátane cenových rozdielov v cenách energie s globálnymi konkurentmi a nestálych cien fosílnych palív. Rozvoju priemyslu, najmä v prípade malých a stredných podnikov, podľa poslancov bráni nedobudovaná energetická únia, regulačná záťaž a zložité mechanizmy financovania.
Poslanci upozornili, že aj systém obchodovania s emisiami je pod tlakom zmien, čo bráni primeranej podpore dekarbonizácie priemyslu.
Na riešenie týchto výziev europoslanci žiadajú rýchlejšie povoľovanie projektov na báze čistej energie a implementáciu legislatívy týkajúcej sa dizajnu trhu s elektrinou, integrovanejší energetický systém a viac investícií do infraštruktúry rozvodnej siete. Preskúmať treba aj ďalšie spôsoby oddelenia cien fosílnych palív od cien elektriny.
EP spresnil tiež, že jednoduchšie pravidlá a dostupnosť kritických a druhotných surovín sú nevyhnutné na prilákanie súkromných investícií a podporu dekarbonizácie pri znižovaní závislosti od iných krajín.
Uznesenie EP zdôrazňuje potrebu riešiť nespravodlivú globálnu hospodársku súťaž prostredníctvom účinného vykonávania mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach (CBAM) a vytvorením vedúcich trhov pre čisté európske výrobky. V neposlednom rade europoslanci chcú podporiť ohrozených pracovníkov a regióny a zabezpečiť, že európsky priemysel zostane celosvetovo konkurencieschopný a bude sa dekarbonizovať.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk