Nemecká automobilka Volkswagen bola nútená zvážiť zatvorenie závodov, ukončenie ochrany zamestnancov dohodnutej s odbormi a ďalšie opatrenia na znižovanie nákladov v dôsledku prudko rastúcich cien energií, čoraz tvrdšej konkurencie z Číny a politických rozhodnutí Európskej únie, ktoré zbavili spoločnosť jej konkurenčnej výhody. .
Volkswagen, zbitý klesajúcimi predajmi, žiada svojich zamestnancov, aby súhlasili s a 10% zníženie platu a revidovaný systém bonusov.
Sužovaný nemecký automobilový gigant tvrdí, že takéto drastické opatrenia na znižovanie nákladov sú jediným spôsobom, ako sa vyhnúť zatváraniu tovární a udržať si konkurencieschopnosť.
Návrhy automobilky boli vyzdvihnuté ako „prvý malý signál“ pokroku v rokovaniach Danielou Cavallo, vedúcou odborovou radou automobilky. Dodala však, že zariadenia na debnenie nie sú úplne mimo.
Celkovo VW zvažuje viac ako 10 miliárd eur (10,8 miliardy dolárov) v znižovaní nákladov, uviedol jej finančný šéf Arno Antlitz.
Ďalšie kolo rozhovorov Volkswagenu s odborovými zväzmi je naplánované na 21. novembra. Ak sa nepodarí dosiahnuť ďalší pokrok, štrajky budú pravdepodobne od 1. decembra.
Volkswagen pred rokovaniami vykázal v treťom štvrťroku pokles zisku o 42 %, čo je najnižšia úroveň za tri roky. Jeho dodávky do Číny klesli 15 % na 711 500 vozidiel v treťom štvrťroku a celosvetový predaj sa scvrkol na 2,176 miliónov vozidiel. Vysoké ceny energií vyvolané sankciami proti Moskve podporovanými Západom, fiškálnou krízou, ktorá zachvátila nemeckú vládu, a eskalujúcim obchodným sporom medzi Bruselom a Pekingom ohľadom dovozu čínskych elektrických vozidiel spôsobili zmätok v automobilovom priemysle a v širšom meradle aj v ekonomiky toho, čo bolo kedysi európskou veľmocou.
Problémy VW prispievajú k celkovému úpadku európskeho automobilového priemyslu. Vysoké ceny energií vyvolané sankciami proti Moskve podporovanými Západom, stratou prístupu k lacnému ruskému zemnému plynu, ktorú si sami spôsobili, sabotážou plynovodu Nord Stream, fiškálnou krízou zachvacujúcou nemeckú vládu a eskalujúcou obchodnou hádkou medzi Európskou úniou a Čína v porovnaní s lacnejším a populárnejším čínskym dovozom elektrických vozidiel sú všetky kúsky skladačky. Výsledkom v širšom meradle je deindustrializácia Nemecka. Z toho pramení vlna štrajkov jej zamestnancov, ktorí čoraz viac pociťujú závraty vysokej inflácie a stagnujúceho rastu.