Lekára Kocha a architekta Jurkoviča podľa Valihoru spájali nielen profesijné putá, ale aj ich spoločenská angažovanosť a morálne zásady. „Spolupracovali na vytvorení Kochovho sanatória v Bratislave, ktoré vtedajší odborníci označili za najmodernejšie sanatórium v Československej republike,“ uviedol.
Výstava predstaví sanatórium pomocou dobových, ale aj súčasných fotografií. „Návštevníci môžu vidieť aj pôdorys budovy. Pripomína, že toto najmodernejšie sanatórium v republike nebolo len obvyklou zákazkou lekára a architekta. Nesie odtlačok priateľstva Dušana Jurkoviča a Karla Kocha. Je dielom smerujúcim od človeka k človeku, preto nesie aj taký názov,“ priblížil.
Projekt zrealizoval kolektív autorov z Vysokej školy umeleckopriemyselnej (UMPRUM) v Prahe. V rámci výskumného projektu chcú ukázať, aký význam nadobudli podnikateľské snahy v období prvej republiky, a aký je ich odkaz a inšpirácia pre súčasnosť. Predstavia tak význam jednotlivých regiónov a ich predstaviteľov.
Podľa informácií zverejnených na webe UMPRUM sa projekt zaoberá detailným výskumom štyroch podnikateľských rodín, ktorých činnosť mala presah aj do umenia, a zapojili sa do pokroku prvej republiky a ich odkaz spadá až do súčasnosti. Výstupom budú štyri výstavy a štyri sprievodné publikácie.
Zdroj feed teraz.sk