„Na konferencii chceme spojiť pohľad samosprávy, urbanistov a architektov či developerov, ale aj sociológov a aktivistov. Starostlivé plánovanie miest prináša nielen lepšie fyzické prostredie, ale výrazne ovplyvňuje aj sociálny aspekt života v meste,“ hovorí riaditeľka MIB Petra Marko.
Tohtoročný program má byť kombináciou odborných prednášok z oblasti urbanizmu a architektúry, prezentácií prípadových štúdií, ale aj diskusií o sociálnych aspektoch života v mestách. Jedným z bodov programu má byť napríklad diskusia hlavných architektov Bratislavy a Košíc Juraja Šujana a Petra Kroppa. Diskutovať budú o tom, ako pretaviť idey a princípy mestského plánovania citlivého k deťom či ženám do územného plánovania. Diskusia sa zameria aj na to, ako viesť konštruktívnu debatu so všetkými zainteresovanými aktérmi.
Na konferencii majú vystúpiť aj odborníci z Čiech a ďalších krajín. Hovoriť sa bude napríklad o tom, ako sa stala Viedeň jedným z najlepších miest na svete, predstavený bude aj projekt komunitnej štvrte s inovatívnym prístupom k bývaniu a zdieľaným priestorom. Jeden z diskusných panelov sa zameria na výzvy pri navrhovaní a realizácii mestského bývania. Predstavená bude tiež iniciatíva vytvorenia medzinárodnej komunity detí a rodičov spoločne dochádzajúcich na bicykloch do škôl.
Konferencia bude na štyroch rôznych miestach – v hlavnej sále Starej tržnice, Zrkadlovej sieni a mezaníne Primaciálneho paláca a priestore Viechy naturálnych vinárov, kde budú tematické workshopy. Návštevníci budú môcť získať praktické nástroje pre participatívne plánovanie s deťmi, navrhovanie bezpečných verejných priestorov pre ženy a dievčatá či dizajnovanie zdieľanej mobility pre rodiny.
Podujatie je podľa organizátorov určené pre urbanistov, architektov, predstaviteľov samospráv, developerov, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá má záujem o kvalitnejší život v meste.
Zdroj feed teraz.sk