Aktivistom hrozí trest odňatia slobody na sedem rokov. Ako dôvod ich zadržania bieloruské úrady uvádzajú to, že sa zúčastnili na inom súdnom pojednávaní s politicky obžalovanými osobami. Priebeh procesu pritom údajne nahrávali a informácie následne posunuli „nešpecifikovanej extrémistickej organizácii v zahraničí“.
Viasna aktuálne registruje v Bielorusku približne 1400 politických väzňov. Je medzi nimi aj zakladateľ tejto organizácie Ales Biaľacký, laureát Nobelovej ceny za mier z roku 2022. Represívny režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka drží za mrežami všetkých prominentných členov opozície okrem tých, ktorí ušli do zahraničného exilu.
Dvadsaťsedem laureátov Nobelových cien v otvorenom liste pred dvoma týždňami žiadalo prepustenie všetkých politických väzňov v Bielorusku vrátane Biaľackého. Vyzvali na okamžité ukončenie politických represií v krajine, ktoré sú podľa nich také rozsiahle, že dosahujú stav „humanitárnej katastrofy“.
Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994. Vlna zásahov jeho administratívy voči prejavom nesúhlasu však výrazne narástla v auguste 2020. Vtedy ho za sporných okolností zvolili do ďalšieho funkčného obdobia, čo spôsobilo dlhotrvajúce protesty. Režim bieloruského prezidenta čelí medzinárodnej izolácii a je blízkym spojencom susedného Ruska.
Zdroj feed teraz.sk
Chateauroux 27. júna (TASR) - Slovenské strelkyne získali na ME v brokových zbraniach vo francúzskom…
Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…
Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v…
Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…
Bratislava 27. júla (TASR) - Zdanenie kapitálu by malo byť neutrálne, teda nemalo by zvýhodňovať…
Mýtna 27. júla (TASR) - Cestu I/16 medzi Kriváňom a Mýtnou v Banskobystrickom kraji v…