Categories: Regióny

V Banskej Bystrici sa bude spomínať na vzácne návštevy

Banská Bystrica 7. apríla (TASR) – Mesto Banská Bystrica si v tomto roku pripomína 770 rokov od udelenia mestských výsad a pri tejto príležitosti Stredoslovenské múzeum (SSM) pripravilo v Matejovom dome ďalšiu besedu venovanú tomuto významnému jubileu. Historik Peter Račko 10. apríla o 17.00 h bude hovoriť o historických osobnostiach, ktoré v priebehu storočí navštívili mesto pod Urpínom. TASR o tom informovala PR manažérka múzea Dana Kurtíková.

Okrem hláv štátov zavítali do mesta napríklad spoluzakladateľ mediarskeho podniku Jakub Fugger, synovia Márie Terézie Jozef a Leopold so svojím nastávajúcim švagrom Albertom, rakúsky arcivojvoda František Karol, otec cisára Františka Jozefa I., palatín Jozef Anton, Ľudovít Štúr či škótsky historik a ochranca práv Slovákov v Rakúsko-Uhorsku Robert William Seton-Watson.

V rámci prednášky sa návštevníci dozvedia cieľ, priebeh a výsledky pobytov uhorských kráľov Ľudovíta I., Žigmunda Luxemburského a Mateja Korvína s manželkou Beatrix Aragónskou, československých, respektíve českých a slovenských prezidentov, ale i bývalého bulharského cára Ferdinanda Coburga, ktorý strávil v meste najviac času od konca februára do Veľkej noci 1941. Dokonca v Národnom dome oslávil svoje 80. narodeniny,“ priblížil historik.

Podľa neho sa však Banskobystričania nie každej návšteve tešili.

Pravdepodobne najmenej vítaný bol príchod prezidenta Jozefa Tisa, ktorý po porážke SNP vyznamenával nemeckých vojakov na hlavnom námestí. Práve s oslavami výročia SNP sa spája hustá koncentrácia domácich i zahraničných delegátov. Počas socializmu ich tvorili iba štátnici z východnej Európy. V roku 1964 prvý a poslednýkrát navštívil Banskú Bystricu najvyšší predstaviteľ ZSSR Nikita Sergejevič Chruščov. Málokto vie, že práve pri tejto príležitosti bol mariánsky stĺp z námestia premiestnený do areálu mestského hradu. Socha Panny Márie nemohla byť z ideologických dôvodov za tribúnou,“ konštatoval Račko.

Najviac prezidentov sa stretlo v meste pod Urpínom na oslavách 50. výročia SNP a to šesť – slovenský, český, poľský, maďarský, bulharský a slovinský spolu s veľvyslankyňou USA pri OSN. Do dejín mesta sa navždy zapíše návšteva britského kráľa Karola III., vtedy ešte princa Charlesa v roku 2000 ako aj návšteva pápeža Jána Pavla II. v roku 2003.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

2 hodiny ago

Zdroj telegram

2 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

2 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

2 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

3 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

3 hodiny ago