Categories: Regióny

V Banskej Bystrici chystajú transplantácie pečene od živých darcov

Banská Bystrica/Demänovská dolina 26. septembra (TASR) – V Transplantačnom centre Fakultnej nemocnice s poliklinikou (TC FNsP) F. D. Roosevelta Banská Bystrica začali prípravy projektu rozšírenia programu transplantácie pečene od živých darcov. O príprave projektu informoval vo štvrtok na tlačovej konferencii v rámci 4. Kongresu Slovenskej transplantologickej spoločnosti v Demänovskej doline prednosta II. Internej kliniky FNsP Ľubomír Skladaný spolu s pražskými expertmi na túto problematiku. Odhaduje, že prípravná fáza potrvá niekoľko rokov v zahraničí.

Doteraz sa na Slovensku od živého darcu transplantuje len párový orgán – oblička. Na príprave projektu FNsP spolupracuje s Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) Praha pod vedením profesora Jiřího Froněka. „Metódu transplantácie od živého darcu nie je možné zaviesť okamžite, príprava toho pracoviska je dlhá a zložitá, sám som ho pripravoval päť rokov. Začali sme pred dvoma rokmi transplantovať pečeň od živých darcov aj slovenským pacientom a súčasne sa na to pripravujú aj kolegovia z Banskej Bystrice,“ uviedol Froněk s tým, že kým sa pracovisko v Banskej Bystrici zrealizuje, sú v Prahe pripravení operovať aj pacientov zo Slovenska. Ročne v IKEM zrealizujú približne 150 transplantácií pečene, asi desať percent je od živých darcov. Froněk však predpokladá, že toto číslo určite porastie.

S myšlienkou transplantácie pečene od živých darcov prišli v TC v Banskej Bystrici pred rokom a pol. Dôvodom je podľa Skladaného fakt, že ochorenia pečene sa stávajú stále častejšou príčinou smrti a u čoraz mladších ľudí. „Slovensko má najviac cirhózy na svete a počet ľudí, ktorí budú potrebovať transplantáciu, ako jedinú možnosť záchrany života, bude narastať,“ skonštatoval prednosta s tým, že na Slovensku je zároveň vzhľadom na počet obyvateľov obmedzený počet darcov.

V TC v Banskej Bystrici robia priemerne 40 bežných transplantácií pečene ročne. Pri transplantácii od živých darcov by sa podľa Skladaného zvýšila pravdepodobnosť záchrany života v prípade, ak nie je k dispozícii vhodný orgán. „Všetky tieto projekty sa najlepšie spúšťajú so zahraničným partnerom, ktorý má s tým bohaté skúsenosti. Kolegovia z Prahy súhlasili, že by nás viedli na tejto ceste,“ dodal Skladaný. Teraz bude podľa neho intenzívne prebiehať teoreticko-logisticko-právna fáza prípravy projektu.

Cieľom lekárov z TC je v tejto súvislosti najmä šíriť osvetu a zároveň túto možnosť odporúčať aj svojim pacientom. Pacientka banskobystrickej FNsP 35-ročná Natália tento typ transplantácie už absolvovala práve v pražskom IKEM. Časť svojej zdravej pečene jej darovala 39-ročná sestra Veronika. „Hlavný prínos je v tom, že sa zmenší počet ľudí, ktorí sa transplantácie nedočkajú,“ uzavrel Skladaný.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zážitkové centrum vedy pripravilo na leto lektorsky vedené workshopy

Bratislava 27. júla (TASR) - Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravilo na letné obdobie…

3 minúty ago

Štát míňa zbytočne veľa verejných peňazí na obnovu budov

Bratislava 27. júla (TASR) - Štát obnoví päť verejných budov s celkovou podlahovou plochou 22.346…

9 minút ago

Šéf Pentagonu použil Polygraph na hľadanie tých „unikajúcich“ vnútorností do médií – správy

MOSKVA (Sputnik) - Minister obrany USA Pete Hegseth použil polygrafické testy na vyhľadávanie medzi jeho…

11 minút ago

Viacerí plavci z USA bojujú s gastroenteritídou

Singapur 27. júla (TASR) - Viacerí plavci americkej reprezentácie bojujú na MS v Singapure s…

15 minút ago

Bilaterálna spolupráca s Ruskom prospešná pre Maďarsko – maďarský minister zahraničných vecí

Vzťahy Moskvy (Sputnik) medzi Moskvou a Budapeštom sú čestné a založené na vzájomnom rešpekte, Maďarské…

17 minút ago

VIDEO: Michelko o cenzúre zo strany EÚ, ktorá chce regulovať platený politický o…

VIDEO: Michelko o cenzúre zo strany EÚ, ktorá chce regulovať platený politický obsah alebo ako…

20 minút ago