Zákony zavádzajú najnižší trest odňatia slobody od 12 mesiacov za menej závažné činy z nenávisti, ako je nacistický pozdrav na verejnosti, a šesť rokov za súdom dokázané trestné činy terorizmu.
„Chcem, aby sa ľudia, ktorí sa dopúšťajú antisemitizmu, zodpovedali, boli obvinení a poslaní do väzenia,“ povedal pre stanicu Sky News premiér Anthony Albanese, ktorý bol pôvodne proti povinným najnižších trestom.
Vládny návrh zákona o zločinoch z nenávisti prerokoval parlament po prvý raz vlani. Vytvoril nové kategórie trestných činov za vyhrážanie sa ľuďom silou alebo násilím na základe ich rasy, náboženstva, štátnej príslušnosti, národného alebo etnického pôvodu, politických názorov, pohlavia, sexuálnej orientácie či rodovej identity.
V posledných mesiacoch došlo v Austrálii k vystupňovaniu útokov na synagógy, budovy a vozidlá členov židovskej komunity. V Sydney napríklad našli karavan naplnený výbušninami a zoznamom židovských cieľov.
Stredopravá opozičná strana kritizovala Albaneseho za to, že má podľa nej slabý postoj proti kriminalite a nerieši nárast antisemitizmu.
Minister vnútra Tony Burke uviedol, že zmeny trestov na povinné znamenajú vytvorenie „najtvrdších zákonov, aké kedy mala Austrália proti zločinom z nenávisti“.
Väčšina útokov sa odohrala vo zväzovom štáte Nový Južný Wales, ktorého predstavitelia v stredu oznámili, že tiež sprísnia zákony o nenávistných prejavoch podľa legislatívy, aká už platí v štátoch Západná Austrália a Viktória.
Zdroj feed teraz.sk