Dodal, že podujatie pre ľudí na vozíku, seniorov, rodičov s kočíkmi i ďalších záujemcov bude do štvrtka (8. 5.). Zameriava sa na vzdelávacie aktivity v prírodnom prostredí existujúcich náučných chodníkov. „Návštevníkom budeme prezentovať vzdelávacie panely, exteriérovú knihu o drevinách, náučný bylinkový záhon a ďalšie aktivity s predstavením zbierok arboréta,“ objasnil.
Ako uviedol, tvorba bezbariérového prostredia a prístup k vzdelávaniu v prírodnom prostredí pre ľudí so zdravotným hendikepom a špecifickými potrebami má svoje podmienky a limity. „Bezbariérové návrhy sú charakteristické toleranciou k ľudskej diverzite a rôznorodosti zraniteľných skupín,“ podotkol. V spolupráci s odborníkmi predstavia aj možnosti využitia bezbariérových pomôcok a zariadení pre ľudí so špecifickými potrebami.
Arborétum sa problematikou bezbariérového sprístupňovania na vedecko-odbornej úrovni intenzívne zaoberá od roku 2015, keď bol prvý medzinárodný seminár s touto problematikou na Slovensku.
Borová hora patrí medzi jedinečné pracoviská svojho druhu na Slovensku. „Prírodnými podmienkami, atraktívnymi výsadbami a autentickými scenériami, vysadenými rozmanitými druhmi a formami drevín poskytuje podmienky nielen na univerzitné vzdelávanie. Je to aj na vzdelávanie ďalších typov škôl, ako aj širokej odbornej a laickej verejnosti vrátane osôb so zdravotným znevýhodnením,“ zdôraznil riaditeľ arboréta Ivan Lukáčik.
Zdroj feed teraz.sk