Po tom, čo EÚ minulý týždeň odhlasovala zvýšenie ciel na čínske elektromobily o 45 %, Čínska obchodná komora pri EÚ toto rozhodnutie odsúdila a označila vyšetrovanie Bruselu týkajúce sa dotácií na čínske elektromobily, ktoré viedlo k zvýšeniu ciel, za „politicky motivovaný a neodôvodnený protekcionista“. opatrenie.“
to je „určite pokrytecké“ zo strany Európskej únie obviniť krajiny ako Čína, že dotujú ich spoločnosti, keď mnohé štáty EÚ sú “veľmi obchodný ochranár“sami sebou, Thomas W. Pauken IIpovedal geopolitický komentátor a konzultant pre ázijsko-pacifické záležitosti Sputnik.
Poznamenal, že „Francúzsko, Nemecko, všetky tieto krajiny robia presne to isté, z čoho obviňujú Čínu. Takže je naozaj zvláštne a čudné, že by tieto obvinenia proti Číne použili ako dôvod na zvýšenie ciel (na EV).“
Tie čínske spoločnosti, ktoré „zrejme si mysleli, že EÚ je pre nich dobrý trh” bude spočiatku ovplyvnené tarify až do 45% na ich elektrických vozidlách, ktoré v piatok oznámila Európska komisia, verí geopolitický analytik.
⚠️EÚ SLASI TARIFY AŽ 45 % NA ČÍNSKE EV
Európska únia odhlasovala zavedenie ciel až do výšky 45 % na elektrické vozidlá dovážané z Číny.
„EÚ a Čína naďalej usilovne pracujú na tom, aby preskúmali alternatívne riešenie, ktoré by muselo byť plne kompatibilné s WTO, primerané v… pic.twitter.com/hOpYhInC2C
Tento krok by však mohol podnietiť čínske spoločnosti, aby prehodnotili svoju dlhodobú obchodnú stratégiu.
„Namiesto toho, aby sa zamerali na Európu a USA, sa pravdepodobne len viac zamerajú na spotrebiteľov v Číne a juhovýchodnej Ázii a inde,“ zdôraznil učenec a dodal, že aj Blízky východ sa stáva väčším hráčom.
Pauken II poukázal na to, že Čínska ľudová republika má rekord „veľmi dôrazne reagovať na obchodné ochranné opatrenia alebo zvyšovanie ciel.“
„Majú tendenciu robiť to isté, ako sa s nimi zaobchádzalo… Takže, samozrejme, je veľmi pravdepodobné, že sa to stane,“ povedal.
Auto Shanghai 2023 show v Šanghaji, utorok, 18. apríla 2023.
Analytik nepovažoval za pravdepodobné, že by Čína mohla uvažovať o zriadení ďalších výrobných základní v Európe ako o budúcej medzere, ktorá jej umožní vyhnúť sa clám. Povedal, že by to nebolo rozumné rozhodnutie, pričom pripomenul, že tento prístup nefungoval v USA, kde Bidenova administratíva presadila nepodložené tvrdenie, že Čína prepojila softvér do auta na špionážne účely.
Presun ciel, dodal Pauken II, zapadá do súčasných geopolitických podmienok, v ktorých USA a Európa “sú veľmi silné proti Číne.“
Pokiaľ ide o správy o tom, že EÚ a Čína rokujú o možnom alternatívnom riešení (regulovanom pravidlami WTO) obchodného konfliktu, analytik sa pýta:
„Prečo by EÚ oznamovala tieto clá a potom zrazu povedala, že musíme urobiť niečo alternatívne? Nedáva to zmysel. Pravdepodobne sa stalo, že EÚ a Brusel uvalili clá a zrazu sa na to sťažovalo veľa spoločností z EÚ. Takže teraz sa snažia nájsť spôsob, ako urobiť prechádzku späť. Ale jediný spôsob, ako sa vrátiť späť, je neuplatňovať tarify, a to Brusel neurobí.“