Povstalci uviedli, že útoky malijskej armády v nedeľu najskôr zasiahli miestnu lekáreň. Následne zaútočili aj na skupinu ľudí, ktorá sa zhromaždila pri mieste prvotného útoku.
„Predbežná bilancia týchto zločineckých útokov je 21 zabitých civilistov vrátane 11 detí a vedúceho lekárne, desiatky zranených a obrovské materiálne škody,“ uvádza sa vo vyhlásení povstaleckej koalície.
Letecké útoky potvrdila aj malijská armáda, ktorá uviedla, že cielili na teroristov.
Pokiaľ sa informácia potvrdí pôjde o najväčší počet obetí následkom útoku dronu od minuloročného vypovedania mierovej dohody medzi vládnucou vojenskou juntou a povstaleckými skupinami z radov Tuaregov, ktorí sa usilujú o nezávislosť severných častí Mali, pripomína AP.
K úderom došlo niekoľko týždňov po tom, čo malijská armáda a žoldnieri z ruskej Vagnerovej skupiny utrpeli porážku od Tuaregov v blízkosti Tinzaouatenu. Pri ozbrojenom strete na konci júla zahynulo 84 ruských žoldnierov a 47 malijských vojakov. Malijská vojenská junta viní Ukrajinu z pomoci povstalcom, ktorým údajne dodali potrebné informácie, ktoré im umožnili podniknúť úspešný útok.
Tuaregovia sú etnická skupina, ktorá obýva saharskú oblasť vrátane časti severného Mali. Mnohí z nich sa cítia marginalizovaní malijskou vládou.
Ich separatistická koalícia začala povstanie proti vláde junty v Mali v roku 2012, ale neskôr sa povstania zmocnili islamistické skupiny. V roku 2015 podpísala mierovú dohodu s vládou v Bamaku, ale CSP-PSD koncom roka 2023 od rokovaní odstúpilo.
Zdroj feed teraz.sk