EPOCH TIMES, 20.04.2025
Když izraelští vojáci stříleli na palestinské záchranáře, armáda tvrdila, že napadená vozidla nebyla označena. Vyšetřování nyní vrhlo na tuto skutečnost jiné světlo.
titulní obrázek: Téměř měsíc po zabití 15 palestinských záchranářů přiznává izraelská armáda vlastní chyby. (archivní snímek) Foto: Abdel Kareem Hana/AP/dpa
Téměř měsíc po zabití 15 palestinských zdravotníků a pracovníků civilní obrany v Pásmu Gazy izraelská armáda přiznala, že se vojáci dopustili chyb. Podle shrnutí vyšetřování, které armáda zveřejnila v neděli, byl incident z 23. března, při němž izraelští vojáci v uniformách stříleli na sanitky a hasičské vozy patřící palestinským záchranářům, způsoben „operačním nedorozuměním“.
Ten den došlo v Rafáhu na jihu pásma Gazy v rychlém sledu ke třem ozbrojeným incidentům, přičemž ten, který se týkal záchranných týmů, byl druhý, dodává se v něm. „Vyšetřování určilo, že použití střelných zbraní při prvních dvou incidentech bylo důsledkem operačního nedorozumění ze strany (izraelských) sil,“ uvádí se ve shrnutí. Vojáci se domnívali, že čelí skutečné hrozbě ze strany nepřátelských sil.
Armáda doporučuje disciplinární opatření proti velitelům průzkumného praporu, kteří se na incidentu podíleli. Zástupce velitele praporu, který velel operaci přímo na místě, bude zbaven funkce. Následně předložil „neúplnou a nepřesnou“ zprávu. Nadřízený velitel brigády dostal varování.
Později bylo oznámeno, že izraelská armáda odvolala zástupce velitele průzkumné jednotky brigády Golani. Oznámila to armáda v neděli.
Podle prohlášení byl důstojník odvolán ze své funkce také kvůli své „částečné a nepřesné“ zprávě o incidentu během počátečního vyšetřování. Kromě toho byl oficiálně pokárán velitel 14. záložní obrněné brigády, která vedla operaci v Rafáhu. Byl obviněn z „celkové odpovědnosti za řízení incidentu“, včetně následného řízení místa události.
Podle oficiálního vyšetřování nedošlo k „žádnému porušení etického kodexu IDF“, ale k několika „profesionálním chybám“ a porušení vojenského protokolu, jakož i k neúplnému nahlášení incidentu.
Záchranná vozidla jezdila s modrými světly
Zabití 15 záchranářů vyvolalo pobouření po celém světě. Izrael původně prezentoval incident tak, že záchranná vozidla nebyla označena a jezdila bez modrých světel. O dva týdny později se Palestinské společnosti Červeného půlměsíce (PRCS) podařilo získat fotoaparát mobilního telefonu jednoho ze zabitých záchranářů.
Na záběrech je vidět, že auta byla označena jako záchranářská a jela s modrými světly. Izrael poté oznámil vyšetřování incidentu.
Ve shrnutí zprávy izraelské obranné síly vyjadřují lítost nad újmou způsobenou nezúčastněným civilistům. Zároveň se ve zprávě uvádí, že mezi 15 zabitými bylo 6 členů Hamásu.
Německá vláda podpořila výzvy k vyšetřování. „Také my se domníváme, že je nutné provést komplexní vyšetřování incidentů,“ uvedla mluvčí spolkového ministerstva zahraničí. Záběry z Rafáhu označila za „šokující“ a zdůraznila, že zdravotnický personál a humanitární pracovníci by nikdy neměli být terčem útoků. (dpa/red)
Zdroj:
Zdroj feed chcemeslobodu.sk