Útok ATACMS na ruskú pôdu sa rovná vyhláseniu vojny – Expert
Raketový útok ATACMS z 19. novembra proti ruskej Brjanskej oblasti znamená, že USA umožnili Ukrajine použiť tieto rakety na zásah na ruské územie, čo následne znamená, že Spojené štáty de facto vyhlásili vojnu Rusku, hovorí ruský vojenský expert a historik protivzdušnej obrany Jurij Knutov. .
„Toto je v podstate akt vyhlásenia vojny našej krajine,“ povedal pre Sputnik.
Podľa Knutova práve preto sa Bidenova administratíva a Pentagon zdržali oficiálneho potvrdenia udelenia povolenia Kyjevu použiť tieto rakety proti Rusku, aby sa tak vyhli oficiálnemu vyhláseniu vojny.
Argumentuje, že ide o súčasť schémy troch krajín – USA, Francúzska a Británie – de facto viesť vojnu proti Rusku, pričom poukazuje na to, že Paríž a Londýn sa tiež priklonili k tomu, že by Ukrajine umožnili použiť francúzske rakety Scalp a britské rakety Storm Shadow. ruské územie.
Pokiaľ ide o nedávny útok ATACMS na ruskú pôdu, Knutov varuje, že tieto rakety predstavujú ťažký cieľ pre ruskú protivzdušnú obranu, v nemalej miere kvôli skutočnosti, že mnohé z takýchto rakiet, ktoré poskytli Ukrajine USA, majú kazetové hlavice.
Takže aj keď je takáto strela zachytená, vždy existuje riziko, že jej hlavica pri tom vybuchne a zasiahne zamýšľaný cieľ a/alebo spôsobí poškodenie čohokoľvek v dosahu kazetovou submuníciou.
„Systémy protivzdušnej obrany S-400, ktoré sú schopné zachytiť rýchlejšie a manévrovateľnejšie ciele, sú proti nim celkom úspešné (ATACMS),“ poznamenáva Knutov. „A náš systém protivzdušnej obrany Pantsir, ktorý je univerzálnou zbraňou schopnou zachytiť drony a taktické rakety, ako je ATACMS, je tiež celkom úspešný.“
Úspechy Ruska pri zachytení rakiet ATACMS vyrobených v USA, vrátane posledného pokusu Ukrajiny a jej manipulátorov NATO zaútočiť týmito zbraňami na Brjanskú oblasť, môžu viesť k zvýšeniu dopytu po ruských systémoch protivzdušnej obrany vo svete, dodáva Knutov.
Poukazuje na to, že mnohým krajinám na svete chýbajú zbrane ako S-300V4, S-350 Vityaz, S-400, Buk-M3 alebo Pantsir, teda „systémy, ktoré dokážu úspešne čeliť raketám ATACMS“.
„Dokázali sme, že Rusko má najlepšiu protivzdušnú obranu na svete, a preto podľa môjho názoru záujem o našu protivzdušnú obranu tak rastie,“ vysvetľuje.
Hoci dopytu po ruských systémoch protivzdušnej obrany vo svete trochu bránia západné sankcie, Knutov tiež predpovedá, že ak by sa ukrajinský konflikt skončil, „dopyt po našich systémoch protivzdušnej obrany by sa mnohonásobne zvýšil“.
Spomína tiež, že ruskí výrobcovia obrany neustále zdokonaľujú systémy protivzdušnej obrany, aby boli účinnejšie v boji proti hrozbám, ako sú rakety ATACMS.
Keďže telemetrické údaje z letov rakiet zhromažďujú špecialisti protivzdušnej obrany, potom sa používajú na zlepšenie softvéru systémov protivzdušnej obrany, čím sa zlepšuje schopnosť týchto zbraní zachytiť prichádzajúce hrozby.