Momika 27. marca oznámil, že odchádza do susedného Nórska, keďže Švédsko mu zrušilo povolenie na pobyt. V Nórsku mal v pláne požiadať o azyl. Podľa rozhodnutia okresného súdu v Osle bol však Momika už 28. marca – deň po svojom príchode – zadržaný.
Súd následne 30. marca rozhodol o Momikovom vzatí do väzby na štyri týždne. Momentálne sa čaká na pravdepodobnú žiadosť nórskeho úradu pre prisťahovalectvo (UDI) adresovanú Švédsku, aby tam bol v súlade s právnymi predpismi EÚ vrátený.
Momikove protesty a pálenie koránu vyvolali v moslimských krajinách hnev a odsúdenie: v Iraku napr. protestujúci v júli dvakrát vtrhli na švédske veľvyslanectvo v Bagdade a v jeho areáli zakladali požiare. Samotný Momika je kresťan.
Švédska vláda znesväcovanie Koránu odsúdila, ale zdôraznila, že v krajine platia zákony týkajúce sa slobody prejavu a zhromažďovania.
Švédska spravodajská služba v polovici augusta zvýšila stupeň rizika terorizmu na štvrtý v piatich stupňov, pretože reakcie rozhnevaných ľudí spravili z krajiny „najdôležitejší terč“.
Švédsky migračný úrad v októbri zrušil Momikovi povolenie na pobyt a ako dôvod uviedol jeho nepravdivé informácie o pôvodnej žiadosti. Udelil mu však dočasné povolenie na pobyt, pretože existuje „prekážka v uskutočnení“ deportácie do Iraku.
Pred mesiacom Irak požiadal o jeho vydanie za jeden z prípadov podpálenia koránu.
Zdroj feed teraz.sk
Moskva 27. júla (TASR) - Padajúce úlomky zničených ukrajinských dronov v nedeľu narušili napájanie železničnej…
Prešov 27. júla (TASR) - Futbalisti Tatrana Prešov už v 1. kole Niké ligy ukázali,…
Singapur 27. júla (TASR) - Slovenská plavkyňa Tamara Potocká sa smolne neprebojovala do semifinále disciplíny…
Bratislava 27. júla (TASR) - Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy…
Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…
💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…