Categories: Slovensko

Ústav geotechniky SAV chce získavať pigmenty z banských vôd

Bratislava 29. mája (TASR) – Ústav geotechniky Slovenskej akadémie vied (SAV) chce v rámci projektu z plánu obnovy Minepig získavať pigmenty z banských vôd. Projekt je zameraný na opustené ložisko v lokalite Smolník, nové poznatky však podľa ústavu môžu byť aplikovateľné aj v ďalších lokalitách, ktoré sú zaťažené historickou alebo súčasnou ťažbou nerastných surovín. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

Hlavným cieľom projektu je vypracovanie postupu získavania pigmentov z banských vôd. „Banské vody predstavujú známy a vážny ekologický problém, ale dá sa na ne pozerať aj ako na zdroj zaujímavých nerastných surovín. Farebné odtiene od jemne žltej (jarozit) cez oranžovú (schwertmannit) až po čiernu (hematit, goethit) umožňujú využívať túto farebnosť a ponúkajú zaujímavé spojenie vedy a umenia. Predbežne sa ako perspektívne javí ich použitie či už na maľovanie (napríklad farby s olejovým základom) alebo dokonca na farbenie látok,“ vysvetlila Zuzana Bártová z ústavu.

Podotkla, že v závislosti od prvkového zloženia banskej vody môžu takýmto spôsobom vznikať veľmi zaujímavo sfarbené zrazeniny, z ktorých sa dajú pripraviť minerálne pigmenty, pričom vo všeobecnosti je tento koncept získavania pigmentov pre komerčné použitie pomerne nový. „Na jednej strane získavame suroviny na ďalšie využitie, či už ide o spomínane pigmenty alebo niektoré komerčne zaujímavé kovy a polokovy, a na strane druhej sa vyrovnávame s environmentálnou záťažou danej lokality,“ doplnila Bártová.

Ozrejmila, že pri procese tvorby pigmentov sa v prvom rade z banských vôd odstránia zrazeniny na báze železa, ktoré spôsobujú typicky oranžové sfarbenie banských vôd. „Oddelí sa tak viditeľná súčasť environmentálnej záťaže, ktorá následne slúži ako samotný pigment,“ priblížil ústav s tým, že bakteriálne pigmenty pripravené takto v rámci projektu už boli využité na maľbu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach s veľmi pozitívnou odozvou.

Ústav ozrejmil, že v súčasnosti sa proces tzv. bioťažby využíva na získavanie predovšetkým medi, niklu a zlata. „Je známy fakt, že mnohé bohaté rudné ložiská sú už v súčasnosti takmer vyťažené a preto využívaním procesov bioťažby budeme vedieť efektívnejšie využívať aj rudy s nízkou koncentráciou kovov, ale hlavne staré banské odpady, ktorých máme v Európe neúrekom,“ dodal.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

3 hodiny ago

Zdroj telegram

3 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

3 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

4 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

4 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

4 hodiny ago