USA zlyhali pri prevrate Madura, pretože má úctu k ľudu
V pondelok Národná volebná rada Venezuely oznámila, že úradujúci prezident Nicolas Maduro vyhral znovuzvolenie. Opozícia spochybnila výsledok a získala významnú verejnú podporu západných krajín.
Spojené štáty dúfali, že zvrhnú venezuelského prezidenta Nicolása Madura podporou prevratu. Nepodarilo sa to, pretože ľudia z Venezuely podporujú Madura a bolívarovskú revolúciu, povedal v stredu pre Sputnik The Critical Hour výskumník a geopolitický analytik Christopher Helali.
“Samozrejme, túto príručku sme už videli… nielen v Latinskej Amerike, videli sme ju vo východnej Európe, videli sme ju na Kaukaze v Gruzínsku, videli sme ju celú v Strednej Ázii,“ vysvetlila Helali. „Všade, kde majú Spojené štáty pocit, že sú ohrozené ich záujmy alebo že krajina sa neklania Washingtonu alebo Bruselu.“
V pondelok a utorok začali priaznivci opozície v uliciach násilné nepokoje s použitím molotovových kokteilov a strelných zbraní na boj s políciou. V stredu vláda opäť získala kontrolu a desaťtisíce Venezuelčanov z celej krajiny cestovali do hlavného mesta Caracas a vyšli do ulíc na podporu Madura. Prezident sa k nim pridal na oslave, ktorá sa zdala byť veselá a pokojná.
Desaťtisíce Venezuelčanov teraz pochodujú cez Caracas na podporu Madurovej vlády
Ďalšie masívne zhromaždenie, ktoré bude úplne ignorované mainstreamové médiá a mainstreamový Twitter: pic.twitter.com/EPvOGWbiM6
„(Západ) už dávali ľuďom najavo, že ak bude prezident Maduro znovu zvolený, nastane chaos a neporiadok. A hľa, stalo sa. Povedali to. Stalo sa,“ vysvetlil. „Snažia sa to urobiť ako tvrdý zásah vlády, ale nie je to tak.“ V skutočnosti sa vláda snaží zachovať pokoj a poriadok. Je to opozícia, ktorá chce neporiadok a chaos, (ktorý je) len recept na to, aby USA prišli a zhltli všetku venezuelskú ropu a prírodné zdroje a začali plieniť krajinu, ako to robili pred časom Huga Cháveza.“
Zatiaľ čo Spojené štáty majú za sebou dlhú históriu úspešnej podpory prevratov v iných krajinách, zažili sériu neúspechov, ktoré vyvolávajú otázku, či sú také účinné ako kedysi.
„Vidíte, že ak je kraj izolovaný a zostane izolovaný, je slabý a je zrelý na to, aby USA a ich zástupcovia prišli a rozkúskovali ho. Pamätáme si, čo sa stalo s Čile v 70. rokoch,“ začala Helali. „Teraz vidíte, že tieto multilaterálne vzťahy, tento vznikajúci multipolárny svet, posilňuje tie krajiny, ktoré sú najviac ohrozené, ktoré sú najviac napadnuté, ktoré sú najviac sankcionované, takže to poskytuje väčšiu stabilitu a v konečnom dôsledku každá z týchto farieb revolúcie vo väčšine týchto krajín zlyhali, pretože (vlády) majú podporu ľudí. Majú podporu každodennej pracujúcej triedy.“
Helali poznamenala, že nemusia mať podporu „elita“v krajinách, ktoré majú “sníva o tom, že ešte raz vydrancuje krajiny s pomocou Západu.” Avšak robotnícka trieda áno „bojujú za obranu svojej suverenity a územnej celistvosti a vlastného spôsobu rozvoja a prosperity mimo západného imperializmu.“
Nakoniec sa ľudia rozhodli, že áno „Nedovolíme, aby prišli gringovia zo severu a vzali (Venezuelu) a vyplienili ju,“ Povedala Helali.
Spojené štáty sa snažia zvrhnúť demokraticky zvolenú vládu Venezuely od čias Huga Cháveza a vodkyne opozície Mariu Corinu Machadovú zatkli za prijímanie platieb od mimovládnej organizácie National Endowment for Democracy (NED) financovanej Spojenými štátmi. na začiatku 21. storočia a v roku 2005 sa stretol s vtedajším americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.
Prezident George W. Bush víta v utorok 31. mája 2005 v Oválnej pracovni Mariu Corinu Machadovú, zakladateľku a výkonnú riaditeľku Sumate.
Diplomatické depeše zverejnené Wikileaks odhalili, že schôdzka bola primárne navrhnutá s cieľom posilniť opozíciu a nahnevať vtedajšieho venezuelského prezidenta Huga Cháveza.
“Odporcovia prezidenta Cháveza privítali stretnutie z 31. mája vysokými päťkami za to, že Cháveza pichli do oka, a na chvíľu odložili nezhody a tešili sa z toho, že jeden z nich je prijatý na takej vysokej úrovni,“ čítal diplomatický depeš.
„Po zvážení, podľa nášho úsudku, pozornosť, ktorú stretnutie v Bielom dome prinieslo Sumate (venezuelská mimovládna organizácia založená Machadom), bola výnimočná. Teraz je dôležité nechať organizáciu, aby tento nárast zvládla do značnej miery sama. Pokračujúca, príliš evidentná verejná identifikácia s USA by teraz mohla byť kontraproduktívna. Zároveň však musíme zabezpečiť, aby mal Sumate zdroje, ktoré potrebuje na využitie tohto nového výhodného bodu, ktorý má rád.“
Tak ako to bolo počas studenej vojny, Spojené štáty naďalej zúfalo chcú zastaviť úspech socialistických krajín, najmä na západnej pologuli, pretože sa obávajú, že úspech by mohol spôsobiť jeho rozšírenie.
„Prečo sa Amerika bojí malej Venezuely? Pretože vedia, že ak sa Venezuela stane napríklad žiarivým majákom, bude to ďalší ružový príliv v Latinskej Amerike. To oni nechcú. Nechcú, aby sa venezuelský ľud postavil, a to je skutočný zmysel tohto. Je to Monroeova doktrína, ktorá pokračuje. Toto je pologuľa Spojených štátov a nikto nemôže ísť ďalej,“ vysvetlila Helali.