USA a Británia v decembri 2023 narýchlo vytvorili koalíciu ochotných zaútočiť na Húsíov, mesiac po tom, ako neúnavná jemenská milícia začala v rámci solidarity so zabavovaním lodí, dronmi a raketovými útokmi namierenými proti izraelským obchodným plavidlám v Červenom mori. s Gazou.
Úderná skupina amerického námorníctva vedená supernosnou loďou Dwight D. Eisenhower minula viac ako 500 munície zameranej na rakety odpaľované Houthi, bezpilotné prostriedky a bezpilotné lode nad Červeným morom a v Červenom mori a pozície v Jemene, odhalil nový súčet údajov námorníctva.
Údaje, ktoré videl Business Insider, údajne zahŕňali takmer 430 prípadov amerických vojnových lodí a lietadiel, ktoré zasiahli „plánované a dynamické ciele Houthi“, pričom nad nimi prelietavali palubné stíhačky F/A-18 Super Hornet Eisenhower. 27 200 hodín naprieč zhruba 12 100 bojových letovspustenie 350+ rakiet vzduch-zem a 50+ rakiet vzduch-vzduch.
Torpédoborce s riadenými strelami a krížniky sprevádzajúce Eisenhower údajne odštartovali 100 stíhačiek Standard Missile-2 a riadených striel Tomahawk na letecké a pozemné ciele Houthi.
Čísla ponúkajú doteraz najpodrobnejší prehľad o výdavkoch, ktoré doteraz vynaložila protihúsijská misia v Červenom mori vedená USA.
Minulý mesiac minister námorníctva Carlos Del Toro povedal zákonodarcom zo Senátneho rozpočtového výboru, že USA od októbrovej eskalácie medzi Izraelom a Hamásom minuli takmer 1 miliardu dolárov na Blízkom východe, a to aj proti Húsíom, a požiadal o ďalšie peniaze.
Čísla námorníctva, ktoré cituje Business Insider, však naznačujú, že náklady by mohli byť oveľa vyššie. Napríklad lietadlá F/A-18 majú priemernú cenu letu za hodinu viac ako 30 400 USD, čo znamená, že ak sú údaje poskytnuté námorníctvom správne, USA minuli takmer 827 miliónov dolárov len na bojové lety, nepočítajúc vynaložené rakety. Medzi posledne menované patria rakety vzduch-vzduch AIM-7 Sparrow a AIM-9 Sidewinder, ktorých cena sa pohybuje od 125 000 do 400 000 USD za kus, a strely vzduch-zem AGM-88 HARM, ktoré sa pohybujú od 284 000 do 870 000 USD za kus.
Náklady na štandardné stíhače rakety-2 vypustené z lode 2 milióny dolárov za kuss pokročilejšou štandardnou raketou-6 – ktorú úderná skupina amerických nosičov tiež nasadila proti Húsíom, čo stojí 4,3 milióna dolárov každý. Pozemné útočné strely Tomahawk majú medzitým cenu približne 2 milióny dolárov.
Stratégia Pentagonu proti húsítom nedávno odobrila amerických zákonodarcov kvôli jej prehnaným nákladom.
„V Červenom mori posielajú Húsíovia drony za 20 000 dolárov a my ich zostreľujeme raketami, ktoré stoja 4,3 milióna dolárov. Na to matematika nefunguje, páni. Proste to nejde. Čo si myslíme?“ Predseda podvýboru pre ozbrojené sily Senátu pre strategické sily Angus King povedal začiatkom tohto mesiaca počas diskusie vysokých predstaviteľov DoD o (zrejme) šambolickom stave amerických spôsobilostí protivzdušnej a protiraketovej obrany.
Vojenské operácie pod vedením USA v Červenom mori, nazývané operácia Prosperity Guardian, nedokázali zastaviť alebo dokonca obmedziť rozsah útokov Houthi, pričom milícia v posledných mesiacoch zintenzívnila svoje útoky v Červenom a Arabskom mori a rozšírila bezpilotné lietadlá. raketa útočí do Indického oceánu a Stredozemného mora.
Šéf Pentagonu Lloyd Austin naznačil intenzitu operácií Houthi v piatok a odhalil, že samotný torpédoborec s riadenými raketami USS Carney mal za šesť mesiacov 51 „zásahov“ s raketami a dronmi Houthi, „čo je najpriamejšie stretnutie námorníctva s nepriateľom. od druhej svetovej vojny“.
Carney sa vrátil domov na námornú stanicu Mayport v Jacksonville na Floride 19. mája po dlhom nasadení v Červenom mori.
Samostatne v piatok Húsíovia oznámili, že sa zamerali na tri ďalšie lode spojené s Izraelom, vrátane MSC Alexandra a lode na hromadný náklad Yannis vlastnenej Grékmi (o ktorej milície podľa milície smerovali k Izraelu) v Červenom mori a lode Essex LPG. – plavidlo registrované v Libérii, ktoré spravuje Zodiac Maritime, ktoré vlastní izraelský magnát Eyal Ofer v Stredozemnom mori.
K útoku v Stredozemnom mori došlo len niekoľko dní po tom, čo anonymný predstaviteľ Pentagonu novinárom potvrdil, že Húsíovia majú zbrane, ktoré by mohli dosiahnuť až k vodnej ploche, ktorá sa nachádza viac ako 2000 km od oblastí Jemenu ovládaných milíciami.
Spolu s útokmi na lode Húsíovia zintenzívňujú svoje úsilie zamerať sa na americké vojenské prostriedky operujúce nad jemenským vzdušným priestorom. Minulý týždeň skupina zostrelila svoj piaty dron MQ-9 Reaper pomocou „miestne vyrobenej“ rakety zem-vzduch, zatiaľ čo lietadlo za 32 miliónov dolárov „vykonávalo nepriateľské činy“ nad provinciou Marib v západnom Jemene.
Zdroj sputnik, preložené cez google