11.1 C
Bratislava
streda, 30 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Trump varuje Ukrajinu, ktorá by sa mohla zrútiť za tri roky bez mierovej dohody

WASHINGTON (Sputnik) - Americký prezident Donald Trump povedal, že je presvedčený, že ruský prezident Vladimir Putin je otvorený dohode o Ukrajine a je ľahšie...

USA v. ICC

Predtým Netanjahu a Biden obvinenia odsúdili ako „poburujúce“, pričom izraelský premiér to označil za antisemitské.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok uviedol, že administratíva amerického prezidenta Joea Bidena by bola ochotná spolupracovať s Kongresom na spôsobe uvalenia sankcií na predstaviteľov Medzinárodného trestného súdu (ICC). Tento krok prichádza po tom, ako Karim Khan, hlavný prokurátor ICC, oznámil svoj úmysel požiadať izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a vodcu Hamasu Jehiya Sinwara o zatykače za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Niektorí americkí politici, vrátane amerického Joea Bidena a jeho politických rivalov, kritizovali ICC za ich rozhodnutie a tvrdili, že súd nemá jurisdikciu nad konfliktom v Gaze ani nad USA. V utorok americký senátor Lindsey Graham (R-SC) údajne povedal Blinkenovi, že chce ísť nad rámec slov a „podniknúť kroky“.

„Podporíte (a) snahu oboch strán sankcionovať ICC, nielen za pobúrenie proti Izrael ale chrániť v budúcnosti svoj vlastný záujem?“ Graham sa opýtal Blinkena počas utorkového vypočutia Senátneho výboru pre rozpočtové prostriedky.
Blinken odpovedal na Grahamovu žiadosť slovami: „Vítam spoluprácu s vami.“ V video Počas pojednávania bolo v publiku vidieť demonštrantov, ktorí dvíhali ruky, ktoré si natreli červenou farbou.
Začiatkom tohto mesiaca – predtým, ako ICC oznámil svoju žiadosť o vydanie zatykača – skupina amerických republikánskych zákonodarcov zverejnila otvorený a podpísaný list, v ktorom sa vyhrážal úradníkom súdu. V liste hlavnému prokurátorovi ICC Karimovi Khanovi, Americkí zákonodarcovia uviedli, že „zamerajte sa na Izrael a my sa zameriame na vás“ a dodali, že „uplatnia sankcie na vašich zamestnancov a spolupracovníkov a vylúčia vás a vaše rodiny z USA“.
Americkí zákonodarcovia nepriamo pohrozili uplatnením amerického zákona o ochrane členov služby (ASPA) v reakcii na akékoľvek zatykače. Zákon bol podpísaný v roku 2002 ako spôsob, akým sa USA môžu chrániť pred akoukoľvek zodpovednosťou, ktorú ICC môže požadovať, a umožňuje prezidentovi USA zabrániť tomu, aby boli Američania a ďalší spojenci zadržaní súdom. Legislatíva bola odsúdený ľudskoprávnymi organizáciami.
Zatiaľ čo ICC nespomenul USA menovite, na amerických zákonodarcov zaútočili slovami, že „takéto vyhrážky, aj keď sa nekonali, môžu tiež predstavovať trestný čin proti výkonu spravodlivosti podľa čl. 70 Rímskeho štatútu“.
Je iróniou, že americkí politici nie sú členmi ICC, ale v minulosti podporovali súdne stíhanie a v jednom bode dokonca naliehali na súd, aby vzal ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho „umožňovateľov“ na zodpovednosť za aspekty prebiehajúcej vojny na Ukrajine. .
A v roku 2020 administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa obvinila ICC z porušovania národnej suverenity USA, keď povolila vyšetrovanie vojnových zločinov spáchaných v Afganistane. USA zaútočili na zamestnancov súdu zmrazením aktív a zákazom cestovania. Krátko po nástupe do úradu Biden zrušil tie sankcie, ktoré v tom čase podľa Blinkena boli „nevhodné a neúčinné“.
Na základe týchto správ sa zdá, že USA oscilujú medzi šikanovaním a podkopávaním ICC v závislosti od toho, čo prospieva ich vláde a jej agende.
Bidenova administratíva tiež uviedla, že neverí, že Izrael pácha „genocídu“ v pásme Gazy. Palestínske úrady informovali, že od prvého vypuknutia konfliktu v októbri bolo zabitých viac ako 35 000 Palestínčanov. Predpokladá sa, že väčšina zabitých sú ženy a deti. Cindy McCain, šéfka Svetového potravinového programu OSN, tiež varovala, že Gaza teraz vstúpila do „plného hladomoru“.
V polovici mája Egypt oznámil, že bude žiadať o povolenie pripojiť sa k prípadu Juhoafrickej republiky proti Izraelu na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ), v ktorom bol Izrael obvinený z porušenia záväzkov vyplývajúcich z Dohovoru o genocíde. Začiatkom tohto roka Kolumbia a Turkiye tiež požiadali, aby sa pripojili k prípadu, ktorý bol predložený v januári.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno