Podľa tlačovej agentúry Jonhap to vo štvrtok uviedla vysoká predstaviteľka americkej administratívy, ktorá označila „zjavné zlyhanie“ Moskvy pri dodržiavaní medzinárodných pravidiel za „hrozivé„.
Yuri Kimová z oddelenia pre Európu a euroázijské záležitosti na ministerstva zahraničných vecí USA na brífingu venovanom blížiacemu sa druhému výročiu ruskej invázie na Ukrajinu uviedla, že USA monitorujú správy „o dodávkach zbraní, ktoré sa presúvajú z Iránu do Ruska, zo Severnej Kórey do Ruska„.
V súvislosti s tým dodala: „Sprísňujeme sankcie, aby sme ešte viac obmedzili poskytovanie zbraní a materiálu, ktoré môžu podporiť ruské vojnové úsilie„.
Kimová varovala, že Rusko zaplatí za svoje rozhodnutia, ktoré sa premietli do čulého ruchu medzi Moskvou a Pchjongjangom, považovaného za porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.
Citované medializované správy sa týkali napr. príchodu severokórejských pracovníkov do Ruska, uvoľnenia zmrazeného majetku Severnej Kórey zo strany Moskvy a dodania luxusného auta ruského prezidenta Vladimira Putina severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi ako daru, „nehovoriac o presunoch zbraní medzi týmito dvomi krajinami„.
Agentúra Johnap doplnila, že Washington väčšinu týchto správ nepotvrdil.
Kimová však jednoznačne uviedla, že transakcie Ruska so Severnou Kóreou a Iránom predstavujú porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady, za ktoré hlasovalo a ktoré podporovalo aj samotné Rusko.
Podľa americkej diplomatky takýto prístup vyvoláva otázky „o úlohe Ruska na medzinárodnej scéne, jeho spoľahlivosti a túžbe byť lídrom„. Kimová poukázala aj na to, že Rusko bolo vylučované z jednej medzinárodnej organizácie za druhou“, pričom spomenula Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov, Medzinárodný súdny dvor, Medzinárodnú námornú organizáciu a ďalšie inštitúcie.
„Predstava, že Rusko môže pokračovať v porušovaní pravidiel, ktoré je ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN povinné dodržiavať, je jednoducho desivá,“ povedala.
Zdroj feed teraz.sk