7.8 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeVojenské spravodajstvoUSA sa snažia vyvinúť hypersonické rakety, aby dobehli Rusko a Čínu

USA sa snažia vyvinúť hypersonické rakety, aby dobehli Rusko a Čínu

Napriek miliardám dolárov vo financovaní výskumu a vývoja, ktoré Kongres udelil v ročných rozpočtoch na obranu, sa programy hypersonických rakiet v USA k dnešnému dňu môžu pochváliť slabými výsledkami, pokazenými zlyhaniami testov a oneskorením.

Spojené štáty sa zúfalo snažia dohnať Rusko a Čínu a pretekajú vo vývoji hypersonických zbraní pre svoje námorníctvo.
V tomto smere americké námorníctvo napreduje Nadzvuková ofenzívna protipovrchová vojna spustená vzduchom (HALO) program. Ak všetko pôjde podľa plánu, vybaví povrchové a podpovrchové flotily hypersonickými protilodnými riadenými strelami, ako uvádza Vojnová zóna.
Kontrakty už boli údajne udelené dodávateľom v oblasti obrany Raytheon a Lockheed Martin na konkurenčné návrhy rakiet, o ktorých sa hovorí, že budú poháňané náporovými alebo scramjetovými motormi. Letová demonštrácia bola naplánovaná na fiškálny rok 2027, pričom rakety HALO odpaľované vzduchom budú nasadené niekedy do roku 2029. Od vypúšťania plavidiel sa tieto potenciálne rozšíria na konfigurácie odpaľované z povrchu a pod povrchom.
The HALO samotný program je súčasťou Útočná protipovrchová vojna (OASuW) Prírastkový projekt amerického námorníctva. V ešte širšom meradle prispieva k širším ambíciám Pentagonu v oblasti hypersonickej technológie, ako sú tie, ktoré sa týkajú letectva. Hypersonická útočná riadiaca strela (HACM).
Letectvo udelilo dcérskej spoločnosti RTX Raytheon kontrakt na HACM – vzduchom dýchajúcu raketu poháňanú scramjetom, ktorá môže letieť rýchlosťou vyššou ako 5 Mach – v roku 2022. Scramjet má dodať spoločnosť Northrop Grumman. Letectvo dúfa, že zbraň postaví do FY27.
OASuW/HALO opisuje americké námorníctvo vo svojej žiadosti o fiškálny rozpočet na rok 2025 ako „útočný zbraňový systém, ktorý je dôležitou súčasťou schopnosti protipovrchového boja proti pozemným silám a zahŕňa nové a vznikajúce technológie na podporu zvýšenej schopnosti útočného úderu s využitím viacerých zbraní..“
V súčasnosti len veľmi málo krajín – Rusko, Čína, Irán a India – vedie balík, pokiaľ ide o vývoj pokročilých hypersonických rakiet. Napriek tomu, že americkí dodávatelia obrany podnikajú množstvo hypersonických projektov, nedokážu sa vyrovnať rýchlosti, sile a manévrovateľnosti ruských rakiet Kinzhal, Zircon alebo Avangard, povedali vojenskí experti. Sputnik skôr.
Rusko už využilo svoje Zirkónová hypersonická strela vo svojej špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine.

Zirkón, nazývaný ako prvá povrchová hypersonická strela na svete, letí atmosférou vo výške okolo 30 km a dosahuje rýchlosti medzi 8 a 9 Mach, takže je prakticky nemožné ju zachytiť. Môže sa pochváliť dosahom 450 až 1 000 km a môže niesť hlavicu s hmotnosťou 300 až 400 kg, či už konvenčnú alebo jadrovú. Môže byť vypustený z povrchových lodí a ponoriek, pričom jeho schopnosti utajenia sú vylepšené špecializovaným plazmovým puzdrom, ktoré absorbuje rádiové vlny.

Americké námorníctvo sa medzitým stále spolieha na rakety s vysokou podzvukovou rýchlosťou, ako sú Tomahawk, Harpúna a jej námorná úderná strela (NSM).
Obloha Severnej Ameriky je bezbranná nielen proti ruským, ale dokonca aj proti iránskym raketám, brífing vysokých predstaviteľov Pentagonu pre zákonodarcov z Podvýboru pre ozbrojené sily Senátu pre strategické sily odhalil začiatkom roka.
V USA, napriek bohatému rozpočtovému financovaniu, takmer tucet projektov hypersonických zbraní pre a zo strany armády, letectva, námorníctva a Agentúry pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA) uviazlo v oneskoreniach vo vývoji, zrušeniach a zlyhaniach testov.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno