7.9 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeVojenské spravodajstvoUSA pozývajú „hľadaného zločinca“ Netanjahua do DC

USA pozývajú „hľadaného zločinca“ Netanjahua do DC

Pozvanie Netanjahuovi prichádza po tom, ako republikánski zákonodarcovia zverejnili otvorený a podpísaný list, v ktorom sa úradníkom súdu vyhráža sankciami voči ich zamestnancom, spolupracovníkom, im a ich rodinám.

Nedávna správa Common Dreams ukazuje, že rastúci počet demokratov z amerického Kongresu tlačí späť proti pozvanie predsedu Snemovne reprezentantov Mikea Johnsona (R-LA), aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu vystúpil na spoločné zasadnutie Kongresu. Pozvanie prichádza v nevhodnom čase, keďže Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na Netanjahua, vodcu Hamasu Jehiju Sinwara a ďalších predstaviteľov za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti v pásme Gazy.
Zástupca Mark Pocan (D-WI) povedal, že ak „Netanjahu príde vystúpiť v Kongrese, bol by som viac než rád, keby som ukázal ICC cestu na pôdu Snemovne, aby vydal tento príkaz.“ Medzitým senátor Bernie Sanders (I-VT) tiež naznačil svoj úmysel bojkotovať akýkoľvek prejav premiéra a dodal, že Netanjahu spôsobil „najhoršiu humanitárnu katastrofu v modernej histórii“.
Niektorí americkí predstavitelia však naznačili, že ICC nemá jurisdikciu nad konfliktom v Gaze, ani samotné USA. Minulý týždeň americký senátor Lindsey Graham povedal, že chce sankcionovať ICC za jeho rozhodnutia, čomu americký minister zahraničia Antony Blinken navrhol, že senátora podporí.
V utorok sa nezávislý investigatívny novinár a autor Dan Lazare posadil s Wilmerom Leonom zo Sputniku, aby diskutovali o natiahnutej ruke amerických republikánov k Netanjahuovi.
„Myslím si, že demokrati sú demoralizovaní. Nevedia, čo majú robiť. Sú jednoducho chorí a unavení z Bidenovej neúčinnosti. Stále sľubuje, že prímerie je hneď za rohom. Prímerie už nie je o nič bližšie, než boli štyri roky.“ alebo pred piatimi mesiacmi je úplne mimo,“ povedal Lazare.

„Netanjahu (Johnsonovo pozvanie) zatiaľ neprijal a demokrati sa ešte neprihlásili,“ vysvetlil Lazare. „Myslím si, že nakoniec dôjde k malému odmietnutiu.“ Myslím si, že až na pár výnimiek tam budú demokrati tlieskať Netanjahuovi, ak prednesie tento prejav. V minulosti už trikrát vystúpil v Kongrese – to je viac ako ktorýkoľvek zahraničný vodca okrem Winstona Churchilla.“

„A nemám najmenšie pochybnosti o tom, že ak sa mu to podarí štvrtýkrát, privítajú ho rovnako. Ohavnosť amerického Kongresu jednoducho netreba podceňovať.“
Wilmer Leon zo Sputniku poznamenal, že väčšina Američanov teraz nesúhlasí s izraelskou akciou v Gaze. anketa z konca marca. Len 36 % Američanov schvaľuje vojenskú akciu Izraela v Gaze a 55 % tvrdí, že nesúhlasí. Prieskum tiež ukázal, že len 34 % Američanov sleduje vojnu „pozorne“ v porovnaní so 72 %, ktorí uviedli, že ju sledujú „veľmi pozorne“.
Prieskum bol dokončený tesne predtým, ako Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu požadujúcu prímerie, ktoré však prešlo len preto, že USA sa rozhodli radšej zdržať sa hlasovania ako vetovať rezolúciu, ako to už v minulosti opakovane robili.

„Niekoľko stoviek míľ východne od Gazy leží Perzský záliv, ktorý obsahuje približne 55 % alebo 60 % overených svetových zásob fosílnych palív,“ vysvetlil autor a novinár. „A udržiavanie kontroly nad Perzským zálivom je najvyššou prioritou USA od januára 1980, keď Jimmy Carter, ak si ho pamätáte, odhalil niečo, čo sa nazýva Carterova doktrína, čo je, že USA si exkluzívne nárokujú energetické zdroje Perzského zálivu a nie niekto iný by mal dokonca porozmýšľať nad nasvalením.“

Carterova doktrína bola politika prijatá 39. americkým prezidentom Jimmym Carterom v roku 1980. Po jeho prezidentovaní sa zdalo, že demokrati aj republikáni sa zaviazali brániť ropné polia v Perzskom zálive. V leto 2019, bývalý prezident Donald Trump odstúpil od iránskej jadrovej dohody a ekonomicky uvalil na Teherán „maximálny tlak“. Irán potom zaútočil na štáty Perzského zálivu a ich vývoz ropy.
Koncom apríla, Blinken navštívil Saudskú Arábiu a zdôraznil želanie Bidenovej administratívy posilniť spoluprácu so štátmi Perzského zálivu a medzi nimi s cieľom vytvoriť integrovanú obrannú stratégiu zameranú na boj proti regionálnemu vplyvu Iránu. Jeho návšteva nasledovala po rozhodnutí Iránu vypustiť viac ako 300 projektilov v odvetnom útoku proti Izraelu.

„Takže vzhľadom na to je Izrael absolútne nenahraditeľným spojencom USA.“ Myslím, že bola použitá mnohokrát, opísaná ako nepotopiteľná americká lietadlová loď. Joe Biden raz povedal, že ak by neexistoval Izrael, museli by ho vynájsť USA. Je to nenahraditeľný partner, ktorý prekoná akúkoľvek momentálnu politickú úvahu,“ dodal autor. „Akýkoľvek nesúhlas bude úplne nepatrný a náhodný.“
Leon poznamenal, že Ansar Allah „v Červenom mori demonštroval, že môžu zastaviť komerčnú dopravu“ a dodal, že deň predtým, ako Irán zareagoval na izraelský útok, „zajali komerčné plavidlo, ktoré USA demonštrovalo, že aj toto môžeme zastaviť“. Jemenskí povstalci Houthi podnikli množstvo útokov v Červenom mori ako požiadavku na ukončenie vojny v Gaze. Od novembra podnikli viac ako 50 útokov na lodnú dopravu, zmocnili sa plavidla a potopili ďalšie, a správa s odvolaním sa na námornú správu USA.
„Húsíovia boli pomerne efektívni. A je naozaj ťažké s nimi bojovať, pretože Jemen je extrémne hornatá krajina,“ povedal Lazare, ktorý naznačil, že skupina má množstvo úkrytov. „Dokážu zostaviť svoje rakety v priebehu niekoľkých minút a potom utiecť hneď, ako budú vystrelené.“

„Húsíovia sú určite významným dráždidlom a spôsobili veľkú priehlbinu dopravy v Červenom mori. Perzský záliv sa ľahšie bráni a ľahšie kontroluje a USA (…) minuli doslova desiatky biliónov dolárov na militarizáciu oblasti Perzského zálivu,“ dodal novinár. „Verím však, že bez ohľadu na Húsíov, že korelácia síl sa za posledných 30 rokov zvýšila v prospech USA, USA a Izraela.“ V určitých ohľadoch považujem Perzský záliv za menej nebezpečný.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno