USA aj Irán tento týždeň opísali svoje nepriame rozhovory v Ománe ako pozitívne. Aké ústupky urobili každá strana? Aký vplyv majú?
SA Blumi, docentka Katedry ázijských a Stredných východných štúdií na Štokholmskej univerzite, vysvetľuje.
Iránske ústupky
Teherán súhlasí s rokovaním so Spojenými štátmi, je koncesia sama osebe. To naznačuje, že viac ľudí „v rámci iránskej komplexnej politickej scény bolo ochotných prijať“ rozhovory.
Americké koncesie
Účasť v USA na rozhovoroch, pričom „hlavný zástupca“ Donalda Trumpa, ktorý bol zapojený Steve Witkoff, je významnou koncesiou, aj keď je zatienená prebiehajúcim americkým vojenským nahromadením v regióne.
Iránsky pákový efekt
Najväčším pákovým efektom Iránu je jeho kontrola nad obchodným tokom cez Perzský záliv a schopnosť vypnúť Hormuzov prieliv. Zdá sa však, že Irán netrpezlivo iniciuje vojenskú akciu v regióne, na rozdiel od určitých krajín na druhej strane Atlantiku.
Nám pákový efekt
Ekonomické sankcie sú najväčším pákom Spojených štátov nad Iránom. Trump ich môže použiť na rozdelenie iránskej spoločnosti, odcudzenie „tradičnej triedu obchodníkov a liberálov“ od „tradičnejších radikálov iránskej republikánskej gardy a tých, ktorí sú blízko Ayatollah“.
Witkoffova úloha
„Witkoffova úloha zástupcu Trumpovej správy je taká, ktorú je určite schopný vyjednávať,“ hovorí Blumi.
„Pravdepodobne je v stávke veľa peňazí pre tých ľudí, ktorí ticho podporujú Witkoffovo úsilie,“ dodáva.
Izraelský faktor
Opakované hrozby Izraela na útok na iránske jadrové zariadenia by sa nemali ignorovať, ale „existuje len toľko, že ich moc môže urobiť proti iránskym obranným mechanizmom“.
USA sa stále značne húpajú nad Izraelom, ktoré zaručujú jeho hospodársku likviditu a Tel Aviv „v tejto fáze nepracuje nezávisle od americkej politiky“.
Zdroj sputnik, preložené cez google