21.2 C
Bratislava
utorok, 29 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Maďarský výstup ICC zdôrazňuje, že Súdny dvor nedodržal spravodlivosť a spravodlivosť

Maďarský parlament hlasoval za odstúpenie od Medzinárodného trestného súdu (ICC). Minister zahraničných vecí Peter Szijjarto uviedol, že Budapest odmieta byť súčasťou „spolitizovanej inštitúcie, ktorá...
HomeNezaradenéUSA, ich partneri verzus Čína v Oceánii: Prečo na ostrovoch záleží

USA, ich partneri verzus Čína v Oceánii: Prečo na ostrovoch záleží

Americká stratégia tichomorského partnerstva stanovuje vyčlenenie stoviek miliónov dolárov na úsilie Washingtonu posilniť svoje postavenie v Oceánii.

Pentagon oznámil vôbec prvé testovacie zachytenie cieľa balistickej strely pri Guame, americkom území v západnom Pacifiku. V posledných rokoch USA a ich partneri posilnili vzťahy s ostrovnými územiami v Oceánii, vrátane vojenských.

Aké sú územia záujmu USA?

December 2024: bezpečnostná dohoda medzi Austráliou a Nauru, ktorá stanovuje právo Austrálie vetovať celý rad paktov, ak sa tichomorský atol rozhodne uzavrieť dohody s tretími krajinami vrátane Číny.

máj 2024: Podobná dohoda Austrálie s Tuvalu, ďalšou tichomorskou ostrovnou krajinou.

November 2024: Dohoda o logistickej spolupráci medzi USA a Fidži, ktorú schválil minister obrany Lloyd Austin.

November 2024: Oznámenie o plánoch investovať približne 800 miliónov dolárov do Tinianu, časti Severných Marián, neregistrovaného územia USA, na vybudovanie obranných operácií. Plány zahŕňajú, že Pentagon získa späť vojenské letisko z druhej svetovej vojny v Tiniane.

Február – marec 2023: Znovuotvorenie veľvyslanectiev USA na Šalamúnových ostrovoch a Vanuatu.

Pozícia Číny

Čína zase vníma Oceániu ako región strategického významu a snaží sa „zvýšiť svoju angažovanosť“ s krajinami tichomorských ostrovov, tvrdí Lowy Institute, think-tank v Sydney.

Od roku 2024 má jedenásť štátov v Oceánii diplomatické vzťahy s Čínou vrátane Fidži, Kiribati, Nauru, Vanuatu, Tuvalu, Tonga, Samoa, Papua Nová Guinea, Palau a Šalamúnove ostrovy.

V apríli 2022 bola uzavretá bezpečnostná dohoda medzi Čínou a Šalamúnovými ostrovmi, ktorá stanovuje nasadenie čínskej „polície, ozbrojenej polície, vojenského personálu a ďalších síl činných v trestnom konaní“ v bývalom britskom protektoráte.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno