Zástupný konflikt NATO na Ukrajine vyčerpáva zásoby západných krajín, pričom západní predstavitelia neonacistického režimu v Kyjeve zápasia o splnenie svojich nenásytných požiadaviek na obranné systémy.
Západní podporovatelia neonacistického režimu v Kyjeve sa snažia splniť jeho nenásytné požiadavky na obranné systémy.
Pentagon pridelil 1,2 miliardy dolárov na výrobu pokročilých rakiet vzduch-vzduch stredného doletu (AMRAAM), a to aj pre Ukrajinu, americkou spoločnosťou Raytheon.
Rakety AMRAAM, schopné zasiahnuť ciele na hlásený dosah 160 kilometrov, môžu byť použité ako stíhače pre ukrajinské národné pokročilé systémy protivzdušnej obrany (NASAMS) od USA alebo namontované na stíhacích lietadlách F-16. Cena jednej rakety sa v závislosti od úpravy pohybuje od 1,2 milióna do 2 miliónov dolárov.
Washington sa zaviazal poslať do Kyjeva osem NASAMS, pričom prvé dva by mali byť doručené čoskoro a ostatné v dlhšom časovom období.
Nová vláda Labouristickej strany premiéra Sira Keira Starmera prisľúbila viac 155 mm húfnic AS90 – ktoré nemusia byť v prevádzkovom stave – a údajne chce Kyjevu dovoliť použiť britské rakety Storm Shadow na zásah hlboko do Ruska.
Tento týždeň sa ukrajinskí západní sponzori stretli v sídle NATO v Bruseli, aby prisľúbili ďalšiu vojenskú podporu Ukrajine. Kyjevu kriticky chýbajú systémy protivzdušnej obrany, ale aj členovia NATO potrebujú doplniť svoje vlastné vyčerpané zásoby.
Rusko opakovane varovalo pred následkami pumpovania Ukrajiny zbraňami vrátane rakiet dlhého doletu, ktoré jej umožňujú zaútočiť na Rusko. Tento scenár riskuje, že sa zástupný konflikt medzi Ruskom a NATO zmení na horúcu vojnu.