Aktivisti údajne pôsobili v skupine nazvanej „Hong Kong Parliament“, ktorá organizovala neoficiálne voľby mimo mesta s cieľom vytvoriť tieňový zákonodarný orgán. Hongkonské úrady obvinili skupinu zo snahy „zvrhnúť a zničiť“ základný systém vlády v Číne „nezákonnými prostriedkami“. Niektorí aktivisti pôsobili podľa AFP v Spojených štátoch.
„Extrateritoriálne zameriavanie sa na Hongkončanov, ktorí uplatňujú svoje základné slobody, je formou nadnárodného útlaku,“ uviedol Rubio vo svojom vyhlásení. „Nebudeme tolerovať pokusy hongkonskej vlády uplatňovať svoje zákony o národnej bezpečnosti na umlčanie alebo zastrašovanie Američanov alebo kohokoľvek na území USA,“ pokračoval šéf americkej diplomacie.
Aktivisti podľa vlastných slov chceli „presadzovať ideál hongkonského ľudu“ a „vystupovať proti vláde jednej strany a tyranii“.
Na štyri osoby z 19, po ktorých už tamojšia polícia pátrala, bola vypísaná odmena jeden milión a na zvyšných 15 osôb odmena 200.000 hongkonských dolárov.
„Touto novou sériou zatykačov a odmien hongkonská vláda naďalej oslabuje autonómiu, ktorú samotný Peking sľúbil obyvateľom Hongkongu po odovzdaní moci v roku 1997,“ uviedol Rubio. „Sloboda prejavu a politická diskusia sú základnými americkými hodnotami, ktoré bude administratíva (prezidenta Donalda Trumpa) naďalej brániť,“ dodal.
Rozhodnutie hongkonskej polície kritizovala aj britská vláda. „[Spojené kráľovstvo] nebude tolerovať pokusy zahraničných vlád o nátlak, zastrašovanie, prenasledovanie alebo ubližovanie svojim kritikom v zahraničí,“ uviedol Lammy v spoločnom piatkovom vyhlásení s Cooperovou, informoval The Guardian.
V reakcii na to čínske veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve uviedlo, že vyhlásenia britskej vlády „predstavujú hrubé zasahovanie“ do vnútorných záležitostí Číny a do právneho štátu v Hongkongu. „Čína naliehavo vyzýva Spojené kráľovstvo, aby sa vzdalo svojej koloniálnej mentality, prestalo zasahovať do záležitostí Hongkongu… a prestalo chrániť zločincov,“ vyhlásilo veľvyslanectvo, dodal The Guardian.
Zdroj feed teraz.sk