Flegrejské polia alebo Campi Flegrei sú veľkou sopečnou oblasťou neďaleko Neapola v Taliansku, ktorá je známa svojou geotermálnou aktivitou a ohromujúcou scenériou.
Čo sa považuje za obrovský supervulkán, Flegrejské polia, ktoré patria medzi osem najväčších svetových emitentov sopečného oxidu uhličitého, podľa mediálnej správy začína dunieť, čo spôsobuje, že vedecká komunita je znepokojená.
V nedávnej štúdii Gianmarco Buono, vulkanológ z talianskeho Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie, a jeho kolegovia odhadujú, že 20 % až 40 % tohto oxidu uhličitého pochádza z rozpúšťania kalcitu v blízkych horninách. Zvyšných 60 % až 80 % pochádza z podzemnej magmy.
Už takmer 20 rokov škvrna nazývaná kráter Solfatara uvoľňuje čoraz väčšie množstvo plynu, čím priťahuje pozornosť výskumníkov aj miestnych obyvateľov.
Keď takýto supervulkán vybuchne, môže vyvrhnúť do atmosféry viac ako 1 000 kubických kilometrov materiálu, čo by mohlo mať katastrofálne účinky na globálnu klímu a životné prostredie a mohlo by to vytvoriť obrovskú kalderu, obrovský kráter, ktorý môže mať rozpätie desiatok kilometrov.
S aktivitou starou asi 40 000 rokov majú Flegrejské polia dlhú históriu sopečnej činnosti. Posledná erupcia nastala v roku 1538.
Zistiť, čo sa skutočne deje pod Flegrejskými poliami a kráterom Solfatara, je veľký problém – nielen pre vedcov, ale pre každého na Zemi, pretože erupcie supervulkánu môžu viesť k významným geologickým a environmentálnym dopadom.
Zdroj sputnik, preložené cez google