22.5 C
Bratislava
pondelok, 28 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Prečo sú Thajsko a Kambodža vo vojne v srdci ASEAN

Hmla vojnových pravidiel. Crack thajský analytik sa obáva križovatky toľkých vektorov, ktoré nedáva zmysel: „Na tejto vojne je niečo také zvláštne. Zdá sa, že...
HomeNezaradenéÚloha dolára sa znižuje, keďže americké sankcie posilňujú ruský obchod s jüanmi

Úloha dolára sa znižuje, keďže americké sankcie posilňujú ruský obchod s jüanmi

Nové kolo amerických sankcií zameraných na ruskú Moskovskú burzu (MOEX), Národné zúčtovacie centrum a Národný zúčtovací depozitár ešte viac podkope úlohu dolára, tvrdia odborníci Sputniku.

Ministerstvo financií USA zaviedlo 12. júna nové kolo sankcií voči Moskovskej burze (MOEX), Národnému zúčtovaciemu centru (NCC) a Národnému zúčtovaciemu depozitu (NSD) v snahe rozbiť „architektúru ruského finančného systému“.
Vláda USA vydala licencie na ukončenie operácií s MOEX, NSD a NCC do 13. augusta 2024. Spojené kráľovstvo nasledovalo 13. júna.

„Bolo jasné, že (ruské) regulačné orgány sú pripravené na tento druh riešenia. Centrálna banka vopred varovala ruské banky, ako budú konať. Celkovo tu nie je žiadne prekvapenie,“ povedal Nikita Maslennikov, šéf financií a ekonomiky. v Inštitúte súčasného rozvoja a popredný odborník z Centra pre politické technológie, povedal pre Sputnik.
V nadväznosti na krok amerického ministerstva financií Ruská centrálna banka oznámila, že obchodovanie na burze a vyrovnanie doručiteľných nástrojov v amerických dolároch a eurách budú pozastavené a dodala, že tieto operácie budú pokračovať „over-the-counter (OTC)“, teda priamo medzi ruskými bankami a ich zákazníkmi. Banka Rusom objasnila, že ich vklady v cudzej mene zostávajú napriek sankciám v bezpečí.

„Na ruskom trhu nastala veľmi jedinečná situácia v dôsledku skutočnosti, že dolár a euro sa obchodovali na moskovskej burze,“ povedal pre Sputnik Jaroslav Kabakov, riaditeľ stratégie investičnej spoločnosti Finam. „Ak sa pozrieme na také platformy ako NICE, NASDAQ, tak tam sa vôbec neobchoduje s menami. A v tomto smere budú obchodné a výmenné operácie (v Rusku) uskutočňované prostredníctvom bánk, ako sa to robí v mnohých krajinách. „
Centrálna banka použije na nastavenie výmenných kurzov bankové hlásenia a informácie pochádzajúce z digitálnych mimoburzových obchodných platforiem. Regulátor vyvinul tento alternatívny postup už v októbri 2022, pričom predpokladal možné sankcie voči MOEX. Donedávna sa oficiálne výmenné kurzy dolára a eura stanovovali na základe údajov o obchodovaní s menami z Moskovskej burzy.
Napriek tomu, že západné titulky tvrdia, že ruská mena sa „hojdá na nepriehľadné obchodné územie“, rubeľ americké opatrenia neoslabili. Kabakov naopak očakáva, že nedávne zmeny prispejú k pokračujúcemu postupnému posilňovaniu ruskej meny.

„Neexistuje žiadna panika,“ povedal Kabakov. „Je jasné, že včera sme v čase, keď sa na moskovskej burze neobchodovalo, pozorovali určité akcie fyzických osôb pri mimoburzovom obchodovaní, dochádzalo tam k aktívnym predajom. Niekto, naopak, do r. spôsobom, kúpil akcie, ale dnes nepozorujeme žiadne výrazné prepady indexu moskovskej burzy, ani nepozorujeme žiadne globálne zmeny z hľadiska výmenných kurzov.“

Očakáva sa, že najnovšie kolo sankcií ešte viac oslabí úlohu dolára v ruskom obchode a podporí používanie čínskej meny, tvrdí Kabakov. V roku 2023 jüan nahradil americký dolár ako najobchodovanejšiu menu v Rusku.
V máji dosiahol podiel jüanu na ruskom devízovom trhu nové maximum 53,6 percenta; v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla o 1,3 percentuálneho bodu aj na mimoburzovom trhu, a to až na 39,2 percenta, podľa údajov ruskej centrálnej banky.

„Podiel jüanu, ktorý dnes na moskovskej burze predstavuje viac ako 50 percent, bude pravdepodobne hlavnou zúčtovacou menou pre mnohé transakcie,“ predpokladá expert.
Ministerstvo financií USA tiež varovalo pred rizikom sankcií voči tretím krajinám, ktoré vykonávajú finančné operácie s ruskými spoločnosťami a inštitúciami. Západní ekonómovia však varujú, že opatrenie by mohlo ešte viac podkopať americký dolár. Sekundárne sankcie USA „vytvorili stimul (pre tretie krajiny) na diverzifikáciu od amerického dolára, aby sa vyhli týmto sankciám pri vývoze do cieľových krajín, ako je Rusko,“ Antoine Berthou, ekonóm z Banque de France, napísal vo svojej výskumnej práci zo septembra 2023.
Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore so zahraničnými novinármi 5. júna poukázal na to, že to nebolo Rusko, kto odštartovalo dedolarizačné úsilie: v skutočnosti to boli USA, ktoré si naďalej strieľajú do nohy tým, že oberajú o schopnosti iných krajín. obchodovať v dolároch a nútiť svetových hráčov k diverzifikácii mimo dolára.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno