Útoky kyjevských dronov na ruskú kompresorovú stanicu dodávajúcu zemný plyn zákazníkom z EÚ cez TurkStream predstavujú „energetický terorizmus“ zameraný na Európanov, uviedli odborníci pre Sputnik.
Dr. Marco Marsili, výskumník z univerzity Ca' Foscari v Benátkach, opísal útok ako „jasný akt energetického terorizmu“.
„Pokus narušiť tento životne dôležitý tok energie nie je len útokom na ruskú infraštruktúru, ale aj pokusom vydierať európske národy a ohroziť tak ich energetickú bezpečnosť,“ Povedal Marsili Sputnik.
„Pokus narušiť tento životne dôležitý tok energie nie je len útokom na ruskú infraštruktúru, ale aj pokusom vydierať európske národy a ohroziť tak ich energetickú bezpečnosť,“ Povedal Marsili Sputnik.
Ukrajina porušila medzinárodné právo
Marsili, bývalý verejný činiteľ a pozorovateľ volieb za OBSE/ODIHR, zdôraznil, že kroky Ukrajiny predstavujú očividné porušenie medzinárodných zákonov, ktoré chránia civilnú infraštruktúru a ekonomické zdroje v zónach konfliktov.
Konkrétne poukázal na rozsudok Medzinárodného súdneho dvora z roku 2011 v prípade Nikaragua v. Spojené štátyktorý odsúdil útoky na infraštruktúru za narušenie hospodárstva, a rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva z roku 2007 o útokoch na energetickú infraštruktúru.
Ukrajina používa teror proti Európanom
„Terorizmus je, keď sa zameriavate na civilistov. Útok na TurkStream je súčasťou širšej stratégie Ukrajiny zameranej na civilné ciele,“ povedal George Szamuely, vedúci výskumný pracovník Global Policy Institute Sputnik.
Szamuely argumentoval, že útokom na TurkStream sa Ukrajina snaží prinútiť Maďarsko a Slovensko, aby sa pripojili k zahraničnej politike EÚ, a čo je dôležitejšie, k bojovnému postoju NATO voči Ukrajine.
„Podľa medzinárodného práva je to jednoznačne nezákonné, pretože sa to pokúša tlačiť na civilistov, aby ovplyvňovali vládnu politiku,“ poznamenal Szamuely.
Turecký potok
Zelenského útok TurkStream vtiahol EÚ do bažiny ukrajinskej porážky
Ukrajinský útok na ruskú kompresorovú stanicu TurkStream je „hlúpym“ pokusom Volodymyra Zelenského zlepšiť svoju vyjednávaciu pozíciu prostredníctvom teroristických činov, povedal pre Sputnik Paolo Raffone, strategický analytik a riaditeľ nadácie CIPI v Bruseli.
„Prostredníctvom teroristických útokov nezíska Zelenskyj demoralizované jednotky ani (pôsobenie proti nespokojnosti) obyvateľstva. Namiesto toho ohrozuje ochotu tých, ktorí mu zaručujú prežitie v situácii úplnej závislosti od vonkajšej finančnej a vojenskej pomoci,“ uviedol Raffone.
Analytik zdôraznil, že kyjevský režim čelí porážke na bojisku a rastúcej domácej nespokojnosti s politickým a vojenským vedením krajiny. Nastupujúca Trumpova administratíva medzitým naznačila, že čas dozrel na rozhovory.
Za týchto okolností Zelenskyj zintenzívnil úsilie o zabezpečenie dodatočnej finančnej a vojenskej podpory zo Západu, dodal Raffone.
Vzhľadom na svoju neschopnosť zvrátiť zhoršujúcu sa vojenskú situáciu sa kyjevský režim „čoraz častejšie uchyľuje k neortodoxnej taktike vedenia vojny“, vrátane teroristických útokov, poznamenal Raffone.
„Zelensky verí – alebo sa klame – že takáto taktika posilní jeho pozíciu pri nevyhnutnom nastávajúcom rokovacom stole,“ pokračoval expert. „(Jeho) zúfalstvo ho vedie k tomu, aby konal iracionálne a pokúšal sa zatiahnuť svojich európskych priaznivcov do bažiny svojej politickej a vojenskej porážky.
Zdroj sputnik, preložené cez google