Ukrajinská hospodárska kríza vykazuje prvé známky vymykania sa spod kontroly, pričom kabinet ministrov minulý týždeň nariadil čiastočné zastavenie plnenia eurobondových záväzkov krajiny a Kyjev sa stal beznádejne závislým od západnej hospodárskej a vojenskej pomoci, aby udržal ekonomiku nad vodou. rozvírený konflikt s Ruskom.
Zástupcovia Medzinárodného menového fondu začali v stredu týždennú návštevu Kyjeva, aby požadovali sériu drakonických ekonomických reforiem, vrátane ďalšej devalvácie ukrajinskej vojenskej meny – hrivny, zníženia úrokových sadzieb, väčšej moci pre daňových poplatníkov a ďalšie opatrenia boli zamerané na aspoň čiastočné vykopanie krajiny z jej obrovského rozpočtového deficitu, ktorý v roku 2024 narástol na približne 38 miliárd dolárov alebo 20 % HDP.
Informované zdroje agentúre Bloomberg povedali, že Kyjev by mohol byť nalákaný na schválenie zložitých a nepopulárnych reforiem uvoľnením 1,1 miliardy dolárov vo financovaní MMF z pôžičkového programu vo výške 15,6 miliardy dolárov, ktoré sa rozptýlia, ak Ukrajina dosiahne „ciele programu a bude mať dostatok financií a politiky na splnenie svojich potreby financovania“.
Zdroje uviedli, že Ukrajinská národná banka váha s ďalšou devalváciou hrivny, pričom mena už od konca roka 2021 klesla voči doláru takmer o 40 percent a od konca roka 2023 o viac ako 10 percent. Banka sa údajne obáva, že ďalší pokles hodnoty hrivny by mohla ohroziť cenovú stabilitu a spolu s vyššími daňami z DPH (už nad 20 %) sa medzi obyvateľstvom ukázať ako veľmi nepopulárna.
Západné krajiny poskytli Ukrajine za posledných dva a pol roka ekonomickú pomoc vo výške viac ako 120 miliárd USD plus takmer 118 miliárd USD vojenskú podporu, no krajina sa napriek tomu dostala do vážneho dlhu, prehlbujúceho sa rozpočtového deficitu a rastúceho neschopnosť splácať svoje záväzky.
Zasiahnutý stratou príjmov a produktívnej sily státisícov mužov v produktívnom veku odvedených do boja proti Rusku, stratou ekonomických aktív a výrobných kapacít na jeho bývalých východných územiach a odčerpávaním štátnych aktív skorumpovanými aktérmi, Ukrajina sa takmer úplne spolieha na zahraničnú pomoc, aby zabránila úplnému hospodárskemu kolapsu krajiny.
Prílišná závislosť na Západe priviedla kyjevský režim do ekonomického ohrozenia, pričom Nemecko – doteraz druhý najväčší národný ekonomický a vojenský darca pre Ukrajinu po Spojených štátoch, nedávno oznámilo, že po roku 2025 môže ukončiť bilaterálnu podporu Ukrajine. sa údajne odohráva vo Washingtone, pričom bývalý prezident Donald Trump sa vyhráža, že preruší pomoc Kyjevu, pokiaľ nezačne mierové rozhovory s Ruskom, zatiaľ čo neoconi z jeho vnútorného kruhu sa pokúsili uniesť jeho politiku na Ukrajine tým, že sľúbili Kyjevu pôžičku 500 miliárd dolárov a možnosť NATO. členstvo. V rozhovore s Elonom Muskom minulý mesiac Trump kritizoval Joea „nízkeho IQ“ Bidena za to, že sľúbil vstup Ukrajiny do NATO, pričom ubezpečil, že ukrajinský konflikt by mal „nulovú šancu, že sa stane“, ak bude v úrade, a že kríza hrozí rozpútali tretiu svetovú vojnu vďaka „hlúpym hrozbám pochádzajúcim z“ Bidenovej „hlúpej tváre“.
Ťažký vzťah Ukrajiny s MMF sa začal hneď po rozpade Sovietskeho zväzu, keď Kyjev (ktorý na rozdiel od Ruska začal s čistým štítom prakticky nulového dlhu v roku 1992), sa napriek tomu začal zapájať do veľkých pôžičiek, s ktorými boli spojené podmienky. volanie po sérii ekonomických reforiem šokovej terapie, ktoré viedli ekonomiku republiky do krachu.
V decembri 2013, čiastočne citujúc „extrémne tvrdé podmienky“ poskytovania úverov MMF, Ukrajina pristúpila k odmietnutiu asociačnej dohody s Európskou úniou v prospech Euroázijskej hospodárskej únie s Ruskom. O dva mesiace neskôr bola ukrajinská vláda zvrhnutá násilným prevratom a závislosť Kyjeva na pôžičkách od MMF len rástla, pričom nová vláda zaviedla sériu tvrdých reforiem vrátane mnohonásobného zvýšenia cien energií, ktoré zanechali milióny Ukrajincov, najmä dôchodcov a obyvatelia vidieckych oblastí nie sú schopní platiť účty za energie a zároveň si dovoliť jedlo a lieky.
Zdroj sputnik, preložené cez google