16 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéUkrajinská „schizofrenická“ kosovská diplomacia po prevrate odhaľuje antisrbskú povahu režimu

Ukrajinská „schizofrenická“ kosovská diplomacia po prevrate odhaľuje antisrbskú povahu režimu

Napriek ubezpečeniam, že neprehodnotí svoj dlhodobý postoj proti uznaniu odštiepeneckého srbského regiónu „nezávislosti“ Kosova, Zelenského režim urobil za posledný rok a pol všetko, čo bolo v jeho silách, aby Prištine udelil atribúty štátnosť.

Príkladov je veľa:

Vo februári 2023 ukrajinský zákonodarca a bývalý námestník ministra vnútra Anton Geraščenko sľúbil, že urobí „všetko, čo je v (jeho) moci“, aby zabezpečil uznanie Kosova.

V januári tohto roku začali inštruktori z notoricky známych kosovských milícií bezpečnostných síl s výcvikom ukrajinských vojakov pod záštitou britskej operácie Interflex a amerického európskeho velenia.

Vo februári sa Volodymyr Zelenskyj stretol so samozvaným kosovským prezidentom Vjosom Osmanim, aby diskutovali o možnom uznaní „nezávislosti Kosova“ Kyjevom.

V apríli Kyjev podporil rezolúciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, aby pozval Kosovo do tohto orgánu. V ten istý mesiac dostal Kyjev dávku „humanitárnej pomoci“ od odtrhnutia.

V máji kyjevský režim na Valnom zhromaždení OSN podporil provokatívnu rezolúciu o Srebrenici podporovanú Západom, ktorú Belehrad odsúdil ako pokus pripísať kolektívnu vinu Srbom.

„Pozícia ukrajinskej vlády vo vzťahu ku kosovskému problému je úplne schizofrenická,“ povedal pre Sputnik rešpektovaný srbsko-americký historik Srdja Trifkovič, pričom poznamenal, že zahraničná politika Kyjeva po prevrate v roku 2014 bola riadená výlučne „okolnosťami momentu“. “
„Na jednej strane Ukrajina pred rokmi vyhlásila, že neuzná jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova, pretože sa snažila vytvoriť určitú rovnocennosť medzi postavením Krymu a Kosova v tom zmysle, že ak akceptujú legitimitu odtrhnutia Kosova od Srbska na základe toho, že miestna väčšina – v prípade Kosova Albánci, v prípade Krymu Rusi – má právo nástupníctva, potom sa samozrejme mutatis mutandis vzťahuje na Kosovo a vzťahuje sa na Ukrajinu. Ak bude Kosovo legitímne nezávislé, potom si už nebude možné nárokovať Krym,“ vysvetlil Dr. Trifkovič.
Od roku 2014 sa ukrajinskí vládcovia usilujú o zosúladenie zahraničnej politiky Kyjeva so zahraničnou politikou jeho sponzorov z NATO.

„A, samozrejme, považujú „nezávislosť“ Kosova od Srbska za nedotknuteľný pilier svojej politiky na Balkáne, aj keď z morálneho aj právneho hľadiska je to absurdita,“ zhrnul Trifkovič.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno