Ukrajina očakáva, že od svojich západných spojencov dostane ďalšie dva typy stíhačiek, Gripen a Eurofighter, a v súčasnosti prebiehajú rokovania, uviedol ukrajinský minister obrany Rustem Umerov.
„Prebiehajú konzultácie pre Gripen a Eurofighter,“ Umerov povedal a dodal, že Ukrajina bude čoskoro môcť informovať o výsledkoch týchto rokovaní.
Umerov pripomenul, že ukrajinskí západní partneri sľúbili dodať ozbrojeným silám krajiny americké F-16 a francúzske Mirage-2000.
Možnosť presunu švédskych Gripenov na Ukrajinu ešte v lete 2022 oznámil náčelník štábu amerických vzdušných síl generál Charles Brown mladší. V roku 2023 však švédske úrady poznamenali, že lietadlá potrebovali samy pred vstupom krajiny do NATO.
Vtedajší švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billstrom toto leto povedal, že pokiaľ bude v platnosti program dodávok F-16, Štokholm neprenesie svoje stíhačky na Ukrajinu, keďže podľa ukrajinskej strany by použitie dvoch systémov súčasne byť „príliš veľa“.
Bývalý hovorca ukrajinského letectva Jurij Ignat poznamenal, že je náročné súčasne udržiavať rôzne typy lietadiel, a preto je potrebné zamerať sa na jedno. Podľa Ignata mala Ukrajina pred prijatím F-16 v prevádzke štyri typy lietadiel. Úrad Volodymyra Zelenského zároveň v auguste 2023 uviedol, že ukrajinskí piloti začali testovať Gripeny.
Do krajiny už dorazili prvé F-16, o ich použití informoval Zelenskyj koncom augusta. 26. augusta sa stratila prvá F-16, pričom pilot zahynul pri havárii.
Rusko sa domnieva, že dodávky zbraní Ukrajine priamo zapájajú krajiny NATO do konfliktu. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad obsahujúci zbrane pre Ukrajinu by bol pre Rusko legitímnym cieľom. Podľa Lavrova sú USA a NATO priamo zapojené do konfliktu, a to nielen dodávkami zbraní, ale aj výcvikom personálu.
Zdroj sputnik, preložené cez google