Rusko vytrvalo varuje západné krajiny pred poskytovaním zbraní kyjevskému režimu a uvádza, že takáto pomoc by len predĺžila konflikt na Ukrajine.
Nemecko bude pre Ukrajinu financovať nákup troch inštalácií raketového raketového systému s vysokou pohyblivosťou (HIMARS) vyrobeného v USA, oznámil nemecký minister obrany Boris Pistorius.
„Čas bol dôležitý. A tak sme ponúkli, že prevezmeme, zaplatíme a dodáme tri systémy zo zásob americkej armády.“ Pistorius povedal novinárom počas rozhovorov s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom v Pentagone začiatkom tohto týždňa.
Dodal, že myšlienka, že by Nemecko prevzalo peniaze za zbrane, sa objavila počas dlhého čakania na balík americkej pomoci v hodnote 61 miliárd dolárov kyjevskému režimu, ktorý napokon 24. apríla po mesiacoch zadržiavania podpísal prezident Joe Biden.
Biely dom Biden vtedy prisľúbil, že sa začnú dodávky amerického vojenského materiálu „v najbližších hodinách.“ O niekoľko týždňov neskôr sa však účinky na bojisku ešte neprejavili, Rusko pokračuje v postupe na ukrajinské pozície vo viacerých oblastiach frontovej línie.
Zatiaľ čo Európa a USA neustále rozhadzujú peniaze daňových poplatníkov na zbrane pre Ukrajinu, Rusko naďalej účinne ničí tieto zbrane.
Len za jeden deň ruské sily zostrelili dve balistické rakety ATACMS a projektil HIMARS, ako aj 15 rakiet Vampire MLRS českej výroby a päť navádzaných bômb Hammer francúzskej výroby, informovalo vo štvrtok ruské ministerstvo obrany.
USA spolu so svojimi spojencami v NATO zvýšili pomoc Zelenského režimu krátko po začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie.
Moskva dôsledne varovala, že poskytnutie takejto pomoci bude slúžiť len na pretiahnutie konfliktu na Ukrajine a že akékoľvek západné dodávky zbraní kyjevskému režimu budú považované za legitímne ciele útoku ruských síl.
Zdroj sputnik, preložené cez google