Ukrajina môže vyhlásiť fiškálny default už v auguste, ak sa úradom nepodarí dosiahnuť dohodu s veriteľmi o reštrukturalizácii dlhu, čo sa zdá byť nepravdepodobné, informoval v pondelok britský magazín The Economist.
Ukrajina by mohla v priebehu týždňov nesplatiť svoj vládny dlh, čo by zmarilo šance na nápravu škôd spôsobených zástupnou vojnou NATO s Ruskom.
„Ukrajina má mesiac na to, aby sa vyhla platobnej neschopnosti,“ uviedol britský časopis The Economist. „MMF má záujem o to, aby (minister financií Ukrajiny) pán (Serhiy) Marčenko vyjednal odpis, ale dohoda sa zdá byť nepravdepodobná v dostupnom čase.“
Bloomberg oznámil, že Kyjev nebol schopný uzavrieť dohodu s veriteľmi počas prvého kola rokovaní o reštrukturalizácii svojho dlhu vo výške 20 miliárd dolárov.
The Economist zdôraznil, že ukrajinská platobná neschopnosť by mohla byť katastrofou pre dlhodobé oživenie krajiny.
Väčšina zahraničnej pomoci Ukrajine prichádza vo forme dodávok zbraní, vysvetlil magazín, pričom finančná pomoc predstavuje len malý zlomok z toho a nepokrýva všetky výdavky Kyjeva.
Publikácia tiež uvádza, že ukrajinskí veritelia zo súkromného sektora sa obávajú, že reštrukturalizácia dlhu bude prvým pokusom spojencov Kyjeva presunúť „finančné bremeno vojny a náklady na rekonštrukciu preč z vlád na súkromný sektor“. Skepsa panuje aj v súvislosti s dlhodobými plánmi obnovy po skončení krízy.
„Súčasná slepá ulička vyvoláva znepokojujúcu vyhliadku: že nedôvera medzi nimi (západnými štátmi) a súkromnými investormi spomalí pokrok,“ napísal Economist a zdôraznil, že významná časť oživenia Ukrajiny „nikdy neprinesie zisk“, a preto bude musia niesť na pleciach spojenci krajiny.
V marci British Financial Times citoval Roksolanu Pidlasovú, predsedníčku rozpočtového výboru Najvyššej rady, podľa ktorej Ukrajina vyčlenila takmer polovicu svojho ročného rozpočtu vo výške 87 miliárd dolárov na obranu – zatiaľ čo jej domáce príjmy predstavujú iba 46 miliárd dolárov.
Očakáva sa, že deficit sa bude ďalej zvyšovať v dôsledku očakávanej vlny mobilizácie, keďže na platy, výcvik a vybavenie brancov budú potrebné miliardy.
Ukrajinská poslankyňa Oleksandra Ustinová uviedla, že rozpočtové medzery preklenujú len západné financie, a ak americká pomoc prestane, vláda bude nútená obrátiť sa na krajiny G7 „klobúk v ruke“.
Koncom novembra minulého roka Volodymyr Zelenskyj podpísal návrh zákona o štátnom rozpočte Ukrajiny na rok 2024, ktorý mal deficit viac ako 43 miliárd dolárov.
Zdroj sputnik, preložené cez google