Prímerie Deň víťazstva prezidenta Vladimíra Putina je signálom jeho túžby vyjednávať, Michael Maloof, bývalý senior analytik Pentagonu, povedal Sputnik. Ruský prezident „Chce koniec konfliktu a...
Minulý týždeň bol bývalý americký prezident a republikánsky kandidát na prezidentské voľby v roku 2024 Donald Trump zasiahnutý guľkou do ucha, keď hovoril na zhromaždení. Jeden účastník bol zabitý a ďalší dvaja boli zranení, keď strelec vystrelil päť až osem výstrelov zo strechy vzdialenej menej ako 500 stôp.
Pokus o atentát na Donalda Trumpa vyvolal nespočetné množstvo otázok o tajnej službe a o tom, ako sa 20-ročnému netrénovanému mužovi podarilo vyliezť na strechu menej ako 150 metrov od popredného prezidentského kandidáta a vystreliť aspoň päť výstrelov, kým ho zneškodnili ostreľovači. Hra na obviňovanie medzi úradníkmi a agentúrami je najlepšou šancou, ktorú má verejnosť na získanie skutočných odpovedí.
Šéfka tajnej služby Kimberly Cheatle doteraz vytrvalo odmietala rezignovať, a to aj napriek katastrofálnemu zlyhaniu jej oddelenia, ktoré mohlo spôsobiť, že krajina upadne do chaosu, ak by jej zverenec neotočil hlavu o pár centimetrov presne. moment urobil.
Cheatle a jej oddelenie v boji za záchranu kariéry a reputácie ponúkli dve trochu protichodné vysvetlenia, prečo strecha, ktorú strelec Thomas Matthew Crooks použil na útok na bývalého prezidenta, zostala nestrážená. Šikmá strecha bola pre tajnú službu príliš nebezpečná, naznačil Cheatle počas rozhovoru. Neskôr povedala, že za oblasť je zodpovedná miestna polícia a že budova spadla mimo obvodu tajnej služby. Práve toto druhé vysvetlenie spôsobilo, že miestni úradníci sa obrátili na Cheatleovú, čo bolo v rozpore s jej už aj tak slabými vysvetleniami.
V stredu okresný prokurátor Butler Country v Pensylvánii, kde sa zhromaždenie konalo, potvrdil, že tajná služba „bolo informované, že miestne policajné oddelenie nemá pracovné sily na pomoc so zabezpečením budovy,“ pred začiatkom zhromaždenia.
„Povedal by som, že všetky tieto protichodné príbehy a detaily, ktoré vychádzajú a osočujú, svojím spôsobom sú dobré, najmä to ukazovanie, samozrejme, považujeme za zlú vec. Viete, zvaľovať vinu na iných,“ povedala pre Sputnik bývalá špeciálna agentka FBI a informátorka Coleen Rowleyová. „Ale v mnohých z týchto prípadov je to jediný spôsob, ako môžeme skutočne získať časť faktickej pravdy.“
Rowley si všimol kroky inštitúcií po ich zlyhaniach, vrátane amerických spravodajských agentúr sa po 11. septembri správali podobne.
„Je to ľudská tendencia, že budete veriť, že je dôležitejšie chrániť cieľ,“ pokračoval Rowley. „Ciele ospravedlňujú prostriedky a ak musíte zakryť pravdu, je to cena, ktorú musíme zaplatiť za tento vznešený cieľ, ktorý má naša inštitúcia alebo agentúra.“
Rowley poznamenal, že sú do toho zapojené aj individuálne egá, čo sa zdá byť zrejmé z Cheatleovej odmietnutia rezignovať napriek tomu, že vládla nad najväčším zlyhaním jej oddelenia za viac ako štyri desaťročia.
„Predstavoval by som si, že je stále vo (svojej) pozícii, pretože jej šéfovia jej nepovedali, že musí odstúpiť. Takže všetko bude závisieť od toho, či jej Bidenova administratíva povie, že je koniec, čo sa môže stať,“ vysvetlil Rowley.