Vzorky hornín zozbierané z odvrátenej strany Mesiaca čínskou lunárnou sondou Chang'e-6 naznačujú neočakávaný nárast intenzity magnetického poľa Mesiaca pred 2,8 miliardami rokov, čo spochybňuje predchádzajúce zistenia z americkej misie Apollo, ktoré naznačovali, že magnetické pole Mesiaca klesol asi pred 3,1 miliardami rokov.
25. júna 2024 sa lunárna sonda Chang'e-6 vrátila na Zem s 1 935,3 gramu mesačných vzoriek zozbieraných z dovtedy nepreskúmanej odvrátenej strany Mesiaca.
Cai Shuhui z Ústavu geológie a geofyziky (IGG) v rámci Čínskej akadémie vied, tiež prvý autor článku, povedal, že Zem má „generátor magnetického poľa“ – pohyb vodivej tekutiny v tekutom vonkajšom jadre Zeme. funguje ako „generátor“, ktorý generuje magnetické pole obklopujúce Zem ako ochranný štít.
Toto magnetické pole chráni planétu pred kozmickým žiarením a chráni základné prvky pre obývateľnosť, ako je atmosféra a voda, čím vytvára prostredie vhodné na šírenie života.
Mesiac mal kedysi podobný „generátor magnetického poľa“, ktorý už dávno prestal fungovať. Štúdie starodávnej intenzity magnetického poľa založené na vzorkách vrátených americkou misiou Apollo naznačujú, že Mesiac mal pred 4,2 miliardami až 3,5 miliardami rokov relatívne aktívny „generátor“, ktorý vytváral magnetické pole. Toto magnetické pole sa rádovo zmenšilo asi pred 3,1 miliardami rokov a opäť sa znížilo pred 1,5 miliardou až 1 miliardou rokov, pričom nakoniec prestalo úplne fungovať pred 1 miliardou rokov.
Misia Chang'e 6 dosiahla vôbec prvý odber vzoriek z odvrátenej strany Mesiaca, pričom primárny vek erupcie bazaltu bol 2,8 miliardy rokov. To poskytuje bezprecedentnú príležitosť pochopiť časový a priestorový vývoj „generátora magnetického poľa“ Mesiaca.
Analýza IGG naznačuje, že by to mohlo byť spôsobené zmenou hlavného zdroja energie „generátora“ alebo posilnením počiatočného hnacieho mechanizmu.
Štúdia IGG nie je len prvou informáciou o starovekom magnetickom poli na Mesiaci, ktorú získali ľudia, ale podľa Guangming Daily poskytuje aj kľúčové informácie pre pochopenie vývoja magnetického poľa Mesiaca.
Zdroj sputnik, preložené cez google