Categories: Slovensko

Tvorcov inscenácie Činohry SND spojila téma rozdelenia spoločnosti

Bratislava 5. apríla (TASR) – Téma rozdelenia spoločnosti spojila tvorcov novej inscenácie Môj milovaný nepriateľ, ktorú v sobotu uvádza v premiére Činohra Slovenského národného divadla (SND). Ide o autorský projekt v réžii súčasnej rumunskej dramatičky a režisérky Gianiny Carbunariu, v ktorom autorka „skúma polarizáciu spoločnosti, túžbu po porozumení a vytrácajúci sa dialóg“.

Vnímame, že spoločnosť je rozdelená nielen v našej krajine, ale dá sa povedať, že na celom svete, a taktiež v Rumunsku,“ komentoval pre TASR dramaturg Mário Drgoňa spoluprácu s Gianinou Carbunariu. S rumunskou dramatičkou a režisérkou sa stretli zhruba pred rokom v rozhovoroch o novej inscenácii aj s druhým dramaturgom predstavenia Petrom Pavlacom a riaditeľkou Činohry SND Miriam Kičiňovou.

Polarizácia v Rumunsku narástla aj za ten rok, počas ktorého sme sa o projekte zhovárali. Medzitým sa tam udialo niekoľko zásadných spoločensko-politických udalostí, situácia tam je tiež pomerne napätá,“ uviedol Drgoňa. Potvrdil, že napätú situáciu v spoločnosti reflektuje aj text inscenácie. Diváci budú svedkami vianočnej večere, ktorá sa odohrá v rumunskej rodine. Mala byť oslavou blížiaceho sa krstu dieťaťa.

Mladý pár prvýkrát usporadúva pri príležitosti organizácie krstín očakávaného dieťaťa stretnutie svojich rodičov, ktorí sa ešte nestretli, pretože rodičia budúcej matky pracujú v zahraničí. Zároveň sa pár, ktorý je v očakávaní príchodu potomka, rozhodne predstaviť rodičom aj krstných rodičov,“ priblížil Drgoňa inscenáciu. Napriek tomu, že počas večere sa hostia nemajú baviť o politike, toto pravidlo mizne rýchlejšie ako vianočné koláče a každá téma ako rumunská revolúcia, emigrácia, práca či morálka sa mení na bojisko. „Minulosť sa vkráda do súčasnosti: v tme sa objavujú prízraky Eleny Ceausesco či Anny Báthory ako symboly moci, viny a historických obáv. Kto je dnes nepriateľom?,“ dodáva SND k projektu Gianiny Carbunariu, ktorá patrí k najvýznamnejším osobnostiam mladej rumunskej divadelnej scény.

V inscenácii, v ktorej autorka a režisérka ponúka „humorný a ostrý, no empatický pohľad na spoločenské konflikty a kladie otázku, či ešte dokážeme viesť skutočný dialóg“, účinkujú Barbora Andrešičová, Gabriela Dzuríková, Zuzana Kocúriková, Zuzana Porubjaková, Alexander Bárta, Branislav Bystriansky, Ján Gallovič, Ľuboš Kostelný a Juraj Loj.

Inscenácia podľa jej dramaturga vznikla aj vďaka rozhovorom, ktoré herci absolvovali s anonymným okruhom blízkych, známych či cudzích ľudí, s ktorými ich niečo zásadné rozdeľuje. Scénu a kostýmy navrhol Adrian Ganea. Autorkou hudby je Kristína Smetanová.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

32 minút ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

38 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

4 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago