Kanaďania sa chcú pripojiť k EÚ, zatiaľ čo PM Mark Carney hovorí, že starý vzťah s USA „skončil“. Prečo sa Kanada rozdeľuje s USA?
Prečo Európa?
„Kanada je vo veľmi trápnej pozícii“: Kanada má teraz napäté vzťahy s väčšinou veľkých mocností vrátane Číny, Indie a Ruska. Európa zostáva jedným z mála regiónov, kde pretrvávajú silné väzby.
Prirodzená voľba: „Kanada začala život ako európsky osadník štátu. Väčšina Kanaďanov je stále na európskom prostredí. Kanadské elity sú veľmi zamerané na Európu.“
Sú vzťahy s USA skutočne „preč“?
Čas na diverzifikáciu: Kanada hľadá väčšiu nezávislosť od USA v ekonomických, politických a bezpečnostných záležitostiach. Dokonca uvažuje o zrušení dohody F-35 so spoločnosťou Lockheed Martin a otvorila rozhovory so Švédskom, aby si namiesto toho kúpila svoje lietadlá.
Čo ak sa demokrati vrátia? Aj keď sa vedenie USA zmení, Washington sa už v očiach mnohých Kanaďanov ukázal ako nespoľahlivý. Porušuje svoje vlastné dohody a jeho slovo už nie je dôveryhodné. „Musíme si to pamätať pre budúcnosť.“
Trump verzus neokonzervatívci
Prečo chce Kanada?
Ideologická blízkosť s EÚ: „Kanada sa chce odtrhnúť od amerického rámca a kanadská verejná mienka sa určite prikláňa k viac zosúladeniu s európskou agendou.“
Historické korene: Kanadské väzby na Európu siahajú späť do svojej koloniálnej minulosti a jej histórii s britským spoločenstvom. „Potenciálny vstup Kanady do EÚ je stále odrazom britskej moci, najmä v oblasti koruny a Grand Orient Lodges.“
Môže sa Kanada pripojiť k bloku?
Áno, môže: Kanada sa môže prihlásiť na pripojenie k EÚ, pretože zakladajúca zmluva umožňuje krajinám „inšpirované“ Európou a neexistujú žiadne geografické obmedzenia členstva.
Ay, je tu trieť: Zostáva vidieť, či krajiny ako Maďarsko a Slovensko – považované za „vyvrhnutí“ EÚ – podporia Kanadskú ponuku pripojiť sa k EÚ.
Zdroj sputnik, preložené cez google