Opozícia tvrdí, že obvinenia boli vykonštruované a proces symbolizoval autoritársku vládu prezidenta Kajsa Saída. Ten má podľa ľudskoprávnych skupín plnú kontrolu nad súdnictvom, odkedy v roku 2021 rozpustil parlament a začal vládnuť dekrétmi. V roku 2022 rozpustil nezávislú Najvyššiu súdnu radu.
Detaily o verdiktoch v procese s celkovo 40 osobami nezverejnili. Medzi obžalovanými boli politici vrátane lídra hlavnej opozičnej koalície Nadžíba Šábbího, podnikatelia i novinári, viac ako 20 z nich po obvinení utieklo do zahraničia. Niektorí predstavitelia opozície sú vo väzbe od roku 2023.
„Za celý svoj život som nezažil takýto proces. Je to fraška, verdikty sú pripravené a čo sa deje, je škandalózne a hanebné,“ vyhlásil právny zástupca obžalovaných Ahmad Suab v piatok pred vynesením rozsudkov.
Tuniské úrady tvrdia, že obžalovaní, medzi ktorými boli bývalí štátni predstavitelia či riaditeľ tajnej služby, sa snažili destabilizovať krajinu a zvrhnúť Saída. Ten odmieta obvinenia, že je diktátorom, a tvrdí, že bojuje proti chaosu a korupcii rozšírenej medzi politickou elitou.
Zdroj feed teraz.sk
Naí Dillí 27. júla (TASR) - Najmenej šesť osôb zahynulo v hinduistickom chráme na severe…
Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…
Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…
📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…
Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…