18.4 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Klientske centrum v Senci bude v pondelok zatvorené

Bratislava 27. apríla (TASR) - Klientske centrum v Senci aj so svojimi pracoviskami bude v pondelok (28. 4.) z technických príčin zatvorené. Na sociálnej...
HomeZahraničieTrumpovým nariadením sa angličtina stáva úradným jazykom USA

Trumpovým nariadením sa angličtina stáva úradným jazykom USA

Washington 2. marca (TASR) – Americký prezident Donald Trump v sobotu podpísal exekutívne nariadenie, ktorým angličtinu uznáva ako jediný úradný jazyk Spojených štátov. Doteraz bola angličtina uznaná ako úradný jazyk len v 32 štátoch americkej Únie, na federálnej úrovni takáto úprava neexistovala, informovala v nedeľu agentúra DPA, píše TASR.

Nové Trumpovo nariadenie úradom umožňuje komunikovať s občanmi výlučne v angličtine. Ruší sa ním tak nariadenie z čias prezidenta Billa Clintona, podľa ktorého by úradné dokumenty mali byť sprístupnené aj v iných jazykoch, aby pomohli obyvateľom USA so slabšou znalosťou angličtiny.

Angličtina je síce zďaleka najrozšírenejším jazykom v USA, ale mnohé úrady zverejňujú svoje dokumenty aj v španielčine, druhom najrozšírenejšom jazyku používanom v USA.

V Trumpovom nariadení sa píše, že ustanovenie angličtiny ako úradného jazyka nielen zefektívni komunikáciu, ale posilní aj spoločné národné hodnoty a snahy o súdržnejšiu a efektívnejšiu spoločnosť. Uvádza sa v ňom tiež, že učenie sa angličtiny pomáha prisťahovalcom etablovať sa na trhu práce, zapojiť sa do komunity, osvojiť si národné tradície a byť prínosom pre spoločnosť.

Viaceré organizácie však varovali, že toto rozhodnutie sa dá zneužiť na vylúčenie detí z komunít migrantov zo škôl.

Zástupca Snemovne reprezentantov pre menšiny Hakeem Jeffries upozornil, že podobne ako mnohé z Trumpových príkazov, aj toto nariadenie musí byť analyzované, aby bolo isté, že je v súlade s americkými zákonmi a ústavou. Ak sa zistí nejaký rozpor, vyhlášku treba napadnúť na súde, dodal.

Anabel Mendozová z mládežníckeho hnutia United We Dream zasa Trumpa obvinila, že „chce namaľovať terč na chrbáty čiernych a nebielych imigrantov a komunít, ktoré hovoria rôznymi jazykmi„. „Nebudeme to tolerovať,“ upozornila.

Denník The New York Times poznamenal, že Trumpov dekrét je víťazstvom hnutia, ktoré bojuje za obmedzenie bilingválneho vzdelávania v Spojených štátoch a za zníženie prisťahovalectva.

Trumpovi priaznivci toto jeho nariadenie vítajú. „Je to významný krok,“ napísal na sociálnej sieti konzervatívny politický aktivista Charlie Kirk. Podľa jeho názoru „uznanie angličtiny ako jazyka Ameriky v ére masového prisťahovalectva hovorí veľa o národnej jednote.“

DPA dodala, že niekoľko hodín po tom, ako sa Trump 20. januára vrátil do prezidentského úradu, bola z webovej stránky Bieleho domu odstránená jej španielska verzia.

Najrozšírenejším jazykom v USA je údajne angličtina, ktorou tam hovorí 245 miliónov ľudí. Na druhom mieste je španielsky jazyk, ktorý používa 42 miliónov ľudí. Na treťom mieste je čínština s niekoľkými jej hlavnými dialektmi – má 3,4 milióna používateľov.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno