Ministerstvo zahraničných vecí USA v piatok potvrdilo, že jeho Úrad pre globálne zmeny, ktorý mal na starosti zastupovanie Spojených štátov v klimatickej diplomacii OSN, sa zatvára.
„Nebudeme sa zúčastňovať na medzinárodných dohodách a iniciatívach, ktoré neodrážajú hodnoty našej krajiny,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí USA. „V dôsledku toho je tento úrad, ktorý podporoval úsilie predchádzajúcich administratív brzdiť Spojené štáty prostredníctvom účasti na Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy (UNFCCC) a iných dohodách, ktorých cieľom je obmedziť alebo predchádzať klimatickým zmenám, zbytočný,“ dodal.
Tento krok nie je prekvapením, keďže Trump je klimatický skeptik a hneď po návrate do úradu 20. januára po druhýkrát rozhodol o odstúpení Spojených štátov od prelomovej Parížskej klimatickej dohody, konštatuje AFP. Úplná absencia USA na novembrovom summite v amazonskom meste Belém by však bola zásadným posunom v globálnej klimatickej diplomacii.
Spojené štáty sa zúčastnili na rokovaniach o klíme aj v čase prezidentovania skeptika Georgea W. Busha, hoci často s cieľom oslabiť dohody. Producenti fosílnych palív, ako napríklad Saudská Arábia, taktiež zostávajú súčasťou tohto procesu napriek častým nezhodám.
Bývalý americký prezident Joe Biden povýšil pozíciu vyslanca pre klímu na úroveň člena kabinetu a na túto funkciu nominoval Johna Kerryho, bývalého ministra zahraničných vecí, senátora a prezidentského kandidáta. Kerry počas konferencie COP28 v Dubaji v roku 2023 úzko spolupracoval s Čínou, najväčším producentom emisií na svete s cieľom dosiahnuť historicky prvú výzvu, aby sa svet odklonil od fosílnych palív, ktoré sú zodpovedné za veľkú časť globálneho otepľovania.
Zdroj feed teraz.sk