Anonymní Trumpoví poradcovia v sobotu pre Axios prezradili, že novozvolený prezident, ktorý strávil veľkú časť svojho prvého volebného obdobia snahou zosadiť venezuelského prezidenta Nicolása Madura, nestratil svoju posadnutosť latinskoamerickým národom. Tu je to, čo je v stávke v hroziacom zúčtovaní.
Venezuela má ropu: je jej veľa. V skutočnosti má krajina s overenými zásobami viac ako 300 miliárd barelov najväčšie nevyužité zásoby ropy na Zemi.
Niektorým americkým a európskym energetickým spoločnostiam je dovolené pôsobiť vo Venezuele, ale Washington by chcel deregulovať ich aktivity, znížiť dane zo zisku a rozšíriť výrobu.
Okrem ropy má Venezuela obrovské nevyužité bohatstvo nerastných surovín a vzácnych zemín, od železnej rudy, zlata a bauxitu až po diamanty a technický kov koltán, ktorý neskorý venezuelský vodca Hugo Chávez nazval „modrým zlatom“.
Geopolitická súťaž
Venezuela je mimo obežnej dráhy USA od konca 90. rokov a nadviazala úzke hospodárske a bezpečnostné partnerstvá s Čínou, Iránom a Ruskom.
Bushova administratíva sa pokúsila o prevrat v Chávezovi v roku 2002. V roku 2018 ohrdnutý bývalý Trumpov poradca John Bolton označil Venezuelu, Kubu a Nikaraguu za „trojku tyranie“, čím naznačil plány Washingtonu presadiť zmenu režimu.
V roku 2019 USA uvalili zdrvujúce sankcie na venezuelského ropného giganta PDVSA, čím zabavili miliardové aktíva v zahraničí a pokúsili sa udusiť export.
V roku 2020 sa bizarný pokus skupiny žoldnierov uniesť Madura nazývaného „Zátoka prasiatok“ komicky pokazil a zanechal 6 mŕtvych a 91 zajatých, vrátane 2 Američanov.
Zdroj sputnik, preložené cez google